Czasem pogoda nas nie rozpieszcza, a to ulewa to znów siarczysty mróz. Ci, którzy jeżdżą w stajni, z krytą ujeżdżalnią są w dobrej sytuacji, ci którzy takiej możliwości nie mają muszą się w takie dni obejść smakiem. W takim czasie z pomocą przychodzą niezastąpione planszówki! Jeździeckie gry planszowe, to niestety rzadkość, dlatego ułatwiamy wam zadanie i prezentujemy najciekawsze, jakie udało się nam znaleźć.
Jeździeckie gry planszowe:
1. Derby (wyścigi i zakłady) – to typowa, tradycyjna gra planszowa z oryginalnymi zasadami oraz zawartością. Derby wymagają od uczestnika strategicznego podejścia, umiejętności gospodarowania środkami finansowymi a także szybkiego reagowania w zaistniałych w grze sytuacjach. Zwycięzcom zostaje ten z graczy, który dobrze kalkulował ryzyko, odpowiednio inwestował posiadany kapitał przez co zgromadził największą ilość gotówki. Środki finansowe gracze zdobywają między innymi poprzez kupowanie koni wyścigowych, których zakupu dokonuje specjalny przedstawiciel dżokejów, oraz poprzez wykonywanie usług związanych bezpośrednio z wyścigami konnymi. Poza tym gracze mogą także obstawiać zwycięzców gonitw, co jest kolejną formą zarobienia pieniędzy.
2. Horse Fever – w tej grze gracz staje się amerykańskim właścicielem stajni, który próbuje zbić swój kapitał na obstawianiu koni i stać się najlepszym „obstawiaczem”. Celem gry jest uzyskanie jak największej liczby punktów zwycięstwa. Horse Fever posiada dwa tryby rozgrywki. Pierwszy, uproszczony i zdecydowanie bardziej rodzinny, to tzw. Family Game, natomiast drugi, z pełnymi zasadami, to Board Game. Twórcy zalecają rozpocząć od prostszego wariantu, co, rzeczywiście, pozwala łatwiej przyswoić liczbę zasad, które są niezbędne podczas gry, by płynnie czerpać przyjemność z rozgrywki. W grze naprawdę można się poczuć jak na torze wyścigów konnych. Horse Fever to z pewnością jedna z tych pozycji, która przynosi mnóstwo emocji oraz potrafi w ciekawy sposób wciągnąć bez reszty w świat gry.
3. Homestretch – celem gry jest współzawodniczenie w kupowaniu akcji w różnych wyścigach konnych, dzięki czemu można wziąć udział w obstawianiu koni w czterech różnych gonitwach. Zebrany kapitał, jak również wygrane zakłady gromadzą się na koncie gracza. Uczestnik gry, który po czterech wyścigach zgromadzi najwięcej pieniędzy wygrywa całą grę. Homestretch jest zdecydowanie przyjemną i dość łatwą grą łączącą zarówno emocje związane z samymi wyścigami konnymi, jak i z obstawianiem potencjalnych zwycięzców gonitw. Gracz, aby wygrać, musi wykazać się nie tylko strategicznym podejściem do wytypowania odpowiedniego konia, ale musi także bacznie śledzić ruchy i zachowanie swoich konkurentów.
4. Na wyścigach – czyli planszowy hazard. Żetony o wartości nawet 10.000, gracz obstawia na wybrane konie jeszcze przed rozpoczęciem gry. Dodatkowo, aż do momentu przekroczenia określonej linii przez pionki, uczestnik, może swoje obstawienia modyfikować. Ruchy pionka-konia określone są przez kostkę. Nie jest to jednak gra wyłącznie polegająca na szczęściu. Możliwości modyfikacji, szczególnie, w przypadku, gdy gracze mają po kilka koni powodują, że trzeba się mocno nakombinować. Gwarantuję, że atmosfera bywa bardzo zbliżona do tej panującej na Służewcu i po przegranej gonitwie, nie jeden gracz rzuci w złości źle obstawionym kuponem. Nowoczesną wersją, tej gry są na przykład ww. na Derby, ale oryginalne Na Wyścigach z lat 80. bywają dostępne niekiedy na aukcjach internetowych.
5. Monopoly Junior (My Little Pony) – czyli coś dla najmłodszych graczy. Celem gry, jak w tradycyjnym Monoply, jest oczywiście zbudowanie imperium finansowego, w tym przypadku kucyka Pony. Podróżując przez Equestrię, gracz musi kupić jak najwięcej nieruchomości, zanim zrobią to jego przeciwnicy. Nowa gra Monopoly My Little Pony, to świetna zabawa, nie tylko dla dzieci. Ta kultowa gra to też świetna okazja do wprowadzenia dziecka w świat nieruchomości.
Autor: ks