Wielu z nas kojarzy jod z jodyną i ma wyobrażenie ciemnej żółto brązowej mazi, którą używamy przy skaleczeniach naszych podopiecznych. Owszem Jodopowidon jest powszechnie stosowanym środkiem antyseptycznym przy skaleczeniach. Jod w końskiej diecie sam w sobie jest ważnym minerałem.
Jod w końskiej diecie
Jod (I) koncentruje się w tarczycy. Jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które regulują metabolizm organizmu.
Według National Research Council’s Nutrient Requirements of Horses przeciętny koń o wadze 500 kg potrzebuje minimum 3,5 – 4,5 miligramów jodu w codziennej diecie zależnie od podejmowanego codziennie wysiłku fizycznego, statusu hodowlanego.
Niewiele jest o informacji o stężeniu jodu w podstawowej paszy, gdyż zazwyczaj nie bierze się go pod uwagę podczas badania próbek. Sól jodowana to najprostszy sposób na uzupełnienie jodu w diecie, ale znajdziecie go również w melasie, lucernie, serwatce czy algach morskich.
Nadmiar i niedobór
Wole i powiększenie tarczycy są objawem zarówno niedoboru, jak i nadmiaru. Do ogólnych objawów niedoboru należą letarg, utrata sierści i pogorszenie jej stanu, brak apetytu, pogrubiona skóra i nietolerancja na zimno. U nowo narodzonych źrebiąt objawia się hipotermią, trudnością z utrzymaniem pozycji i problemem z odruchem ssącym. Jeśli nie zostanie on wyleczony będzie prowadził do chorób ortopedycznych i problemów z wieloma narządami.
Toksyczność jodu może stanowić problem z nadmierną suplementacją. Co ciekawe, wole może również pojawić się w wyniku nadmiernego spożycia. Większa podatność na choroby, a także możliwość chronicznej choroby układu oddechowego, gorączki o niskim stopniu złośliwości, ciągłego podrażniania oczu i wydzielania z nosa, które nie reagują na leczenie, są oznakami nadmiernego spożycia.
Chociaż Jod jest wymagany tylko w bardzo niewielkich ilościach, ma zasadnicze znaczenie dla zdrowego metabolizmu koni, prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz ogólnego stanu zdrowia zwierząt. Ponieważ zazwyczaj nie mierzy się go w analizach siana lub paszy, trudno jest oszacować stężenie jodu w tych paszach, nie badając go specjalnie.
Większość handlowych koncentratów zbożowych jest wzbogacana o jod. Dla koni spożywających dietę wyłącznie z paszy, zmineralizowany blok soli z jodem jest łatwym sposobem na zachęcanie do wystarczającego spożycia.
Małgorzata Zbierska