Kalosze dla koni zostały zaprojektowane po to, by chronić koronkę i piętkę kopyta przed urazami. Na takie uszkodzenia narażone są konie, które „ścigają” się, czyli innymi słowy, w trakcie ruchu tylnymi nogami wkraczają tak mocno pod kłodę, że uderzają w przednie nogi.
Kalosze dla koni
Jeśli zaobserwowałeś rany, zadrapania, wybroczyny w dolnych partiach nóg lub jeśli twój koń często gubi podkowy, zakup kaloszków może przynieść wiele korzyści. Wskazane jest zakładanie kaloszków jeśli koń ma wkręcone hacele w podkowy, zaleca się również ich stosowanie, gdy koń jest kuty korekcyjne i tym samym nosi niestandardowe podkowy. Za dobrze dopasowane kaloszki uważa się takie, których dolna krawędź tylnej części niemalże dotyka ziemi. Pomiędzy górną krawędź kaloszka a końską pęcinę powinieneś móc włożyć 1 palec. Często jesteśmy zmuszeni dobierać kaloszki metodą prób i błędów. Niektórzy producenci udostępniają dokładne wymiary kaloszków – wysokość, długość górnej i dolnej krawędzi. Warto wówczas zmierzyć wysokość kopyta, obwód w pęcinie i na tej podstawie dobrać odpowiedni rozmiar.
Typy kaloszków
Wciągane – rodzaj kaloszków, który w zestawieniu z kaloszkami rozpinanymi uważany jest przez niektórych jeźdźców za zapewniający największą ochronę. Ich ogromną zaletą jest to, że nie spadają, więc praktycznie nie istnieje możliwości ich zgubienia. Wyzwaniem może być ich zakładanie.
Rozpinane – wygodne w użytkowaniu i zakładaniu. Należy zwrócić uwagę, by końcówki stykały się na tyle szczelnie, by zabrudzenia, piasek, kamyki itp. nie dostawały się w wolną przestrzeń.
Segmentowe – jak sama nazwa wskazuje złożone są z elementów połączonych w górnej części paskiem. Dzięki możliwości dodawania lub ujmowania poszczególnych segmentów można dopasować je do każdego konia. Dużą ich wadą jest jednak to, że będąc w ruchu kaloszki wydają specyficzny dźwięk, którego konie często się boją. Z tego powodu ten typ kaloszków powoli znika z rynku.
Materiały, z których wykonuje się kalosze dla koni
Kaloszki wykonane są z różnych tworzyw, w zależności od ich przeznaczenia. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie ci wybrać najlepsze kaloszki dla twojego konia.
Guma – wykonane z gumy kaloszki są lekkie, rozciągliwe i dają się łatwo utrzymać w czystości. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznym karmelowym kolorze. Gumowe kaloszki często występują w wersji „wciąganej” i w ramach tego typu niektóre z nich są dodatkowo wzmocnione podwójnej grubości materiałem. Dzięki temu kaloszki są cięższe i bardziej wytrzymałe.
Kauczuk – kauczukowe kaloszki są nieco cięższe od tych gumowych. Ponieważ kauczuk można farbować, dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Jeśli twój koń ma wrażliwą skórę rozważ kaloszki z podszyciem wykonanym z syntetycznego polaru.
Neopren – niektórzy producenci dodają do kaloszków neopren, miękki i elastyczny materiał, dla poprawienia komfortu konia. W zależności od modelu znajdziemy kaloszki wyściełane neoprenem lub też w całości wykonane z tego tworzywa. Te drugie, nie sprawdzają się zbytnio w błotnistych warunkach.
PCV – odporny, syntetyczny materiał. Tak jak w przypadku gumowych kaloszków, dostępny jest w wielu różnych kolorach. Dobre i ekonomiczne rozwiązanie.
Włókno węglowe – bardzo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe tworzywo gwarantujące wysoki poziom ochrony. Doskonale sprawdza się podczas bardziej wymagających treningów sportowych.
RADA: Aby ułatwić sobie zakładanie wciąganych kaloszków, „wywiń” je na drugą stronę, złap za dolną krawędź i zacznij wciągać na czubek kopyta. Jak tylko górna krawędź sięgnie pęciny „odwiń” kaloszka z powrotem. Jeśli kaloszki ciężko się rozciągają, namocz je wcześniej w ciepłej wodzie.