Koński nos bywa bardzo dobrym wskaźnikiem zdrowia zwierzęcia. Dlatego nie należy lekceważyć tego, co z niego wypływa. Katar u koni może być bowiem związany z różnymi problemami zdrowotnymi.
Katar u koni
Poniżej przedstawiamy rodzaje kataru, które mogą przytrafić się koniom, i to, czego mogą być oznaką. Niezależenie od jego wyglądu zawsze warto skonsultować jego wygląd z lekarzem weterynarii. Zwłaszcza, jeżeli długo się utrzymuje i nie widać poprawy w końskim zdrowiu. Wydzielina z nosa bywa pierwszym objawem wielu poważniejszych chorób, dlatego wszelkie wątpliwości należy jak najszybciej wyjaśniać.
- Przeźroczysty i rzadki – o ile mała ilość przeźroczystej wydzieliny pojawiająca się rzadko po treningu lub buszowaniu w sianie nie powinna niepokoić, to warto stale obserwować końskie chrapy. Jeżeli problem narasta, a tego typu katar przybiera na sile, to trzeba działać. Duża ilość wodnistej wydzieliny może być spowodowana przez alergie lub być wynikiem podrażnienia śluzówki nosa (na przykład przez kurz pochodzący z siana). Mimo że ten rodzaj kataru wygląda niepozornie, należy traktować go jak najbardziej poważnie. Zwłaszcza, jeżeli długo się utrzymuje. Może być bowiem objawem infekcji układu oddechowego.
- Żółty i lepki – może świadczyć o poważniejszej infekcji układu oddechowego spowodowanej przez wirus Herpes, grypę lub zapalenie krtani. Często towarzyszy mu gorączka i kaszel. Tego typu katar może być także jednym z objawów RAO, czyli końskiej choroby płuc. Jest ona zbliżona do ludzkiej astmy i podobnie jak ona rozwija się przede wszystkim na tle alergicznym.
- Zielono-żółty, gęsty i ropny – podobnie jak poprzedni typ ten rodzaj kataru jest objawem problemów z układem oddechowym. W tym przypadku także mogą występować gorączka i kaszel. Dodatkowo tego typu katar może być objawem infekcji bakteryjnej. Mogą jej towarzyszyć takie objawy jak powiększone węzły chłonne, osowiałość i podwyższona temperatura. Może także świadczyć o problemach z zębami. Bywa, że ma także bardzo nieprzyjemny zapach.
- Ze śladami krwi – może być oznaką, że w nosie naszego konia znajduje się ciało obce (na przykład źdźbła traw). Bywa także objawem urazu w okolicach końskiego pyska. Zdarza się, że jest także objawem krwiaka umiejscowionego w końskich zatokach. Jakakolwiek krew zauważona w końskich chrapach nie może być zignorowana i jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Tekst: Judyta Ozimkowska