„Punkt kryzysowy” dla kenijskich osłów – przewiduje się, że do 2023 wyginie populacja osłów na terenach Kenii. W najnowszym raporcie rolniczym szacuje się, że jeśli handel oślą skórą nie zostanie zaprzestany do 2023 w Kenii zwierzęta te nie będą dłużej żyły na terenie kraju.
Kenijskie osły – według najnowszego raportu do 2023 mogą wyginąć
Ten sam raport, opracowany przez kenijską, organizację badawczą ds. Rolnictwa i żywego inwentarza (KALRO), również ostrzegał, że dobrobyt zwierząt może być zagrożony. Okazało się, że liczba zabitych osłów była ponad pięciokrotnie większa od liczby pocisków pozyskiwanych przez rzeźnie w celu ogłuszenia osłów przed ubojem, co sugeruje, że mają miejsce przerażające kompromisy w zakresie dobrostanu zwierząt.
Międzynarodowa organizacja charytatywna Brooke Action dla Working Horses and Donkeys wzywa do wprowadzenia zakazu handlu skórami osłów w Kenii i rozprawienia się z transgranicznym przemytem osłów. Wynika to z ogromnego spadku liczby osłów i wzrostu ich uboju, który z drugiej strony jest nierzadko źródłem utrzymania mieszkańców.
Od 2016 roku w Kenii otwarte zostały 4 licencjonowane rzeźnie dokonujące uboju osłów. Najnowsze w pobliżu granicy z Etiopią, która promuje przemyt osłów do Kenii. Do 1000 osłów może być legalnie zabijanych codziennie, ale setki innych są zabijane nielegalnie. Kradzież jest powszechna, szacuje się, że 2017 roku ubijano nielegalnie do 60 osłów tygodniowo. W 2018 r. liczba ta zmniejszyła się do nieco ponad 20 tygodniowo, częściowo z powodu wysiłków Brooke East Africa. Organizacja obawia się jednak, że wzrośnie ponownie wraz z rosnącym popytem.
Na początku tego roku wybuchła epidemia grypy w siedmiu krajach Afryki Zachodniej, a w samym Nigrze liczba ofiar wyniosła 62 000 osłów. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt zasugerowała, że ogniska były spowodowane nielegalnym przemieszczaniem się zwierząt.
Brooke chce także zakazać produktów wytwarzanych z oślej skóry. Osły na całym świecie są zabijane dla skóry, aby zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie z Chin. Skórki są używane do produkcji „ejiao”, produktu używanego w tradycyjnej medycynie chińskiej. Traktowanie osłów w tym procesie jest często przerażające, ale ma ogromny wpływ na źródła utrzymania ludzi, a także na populację osłów.
Popyt na skóry osłów z Chin wynosi około 8 do 10 milionów skór rocznie, ale roczna podaż w Chinach jest mniejsza niż 1,8 miliona.
„Handel skórami osłów dziesiątkuje populację osłów w niektórych najbardziej wrażliwych społecznościach na świecie, a Kenia stała się epicentrum tego problemu w Afryce” – powiedziała Petra Ingram, dyrektor generalny Brooke. „Dane są teraz niezrównoważone. Dotarliśmy do punktu kryzysowego. ”
Brooke wcześniej przewodziła inicjatywom kierowanym przez społeczność w celu ochrony ich osłów. Teraz chce zwiększyć wysiłki w celu ochrony źródeł utrzymania właścicieli osłów. Organizacja wkrótce opublikuje wyniki badań, które pokazują niektóre z długoterminowych negatywnych skutków handlu na źródła utrzymania drobnych rolników w Kenii.
Fred Ochieng, dyrektor generalny Brooke East Africa dodał, że „Wkładamy więcej środków w lobbing na rzecz rządu, aby ich głosy zostały usłyszane. Będziemy również kontynuować pracę na pierwszej linii z ludźmi zajmującymi się tym kryzysem, wspierając inicjatywy mające na celu ochronę ich osłów i ostrzeganie samorządów lokalnych. ”
W nadchodzących tygodniach Brooke będzie zwiększać i ulepszać inicjatywy, aby pomóc ludziom chronić swoje osły, pomagając społecznościom występować do rządu i prowadzić kampanię w mediach kenijskich. Będzie również prowadzić badania w zakresie przemytu osłów.
Źródło: https://www.thebrooke.org/news/skin-trade-means-donkeys-kenya-could-be-wiped-out-2023