Jak działa suplementacja koenzymem Q10 na konie? Naukowcy podjęli się przeprowadzania odpowiednich testów i zaobserwowali, że prowadzi do wzrostu ważnego związku w mięśniach szkieletowych.
Koenzym Q10 dla koni
U ludzi niski współczynnik tego koenzymu jest charakterystyczny dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak niewydolność serca, nadciśnienie i choroba Parkinsona. Związek jest ważnym składnikiem mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów i odgrywa ważną rolę w tlenowym oddychaniu komórkowym.
W innych badaniach wskazano, że suplementacja koenzymu Q10 u ludzi poprawia odpowiedź kliniczną organizmu na leczenie. Stwierdzono również, że u zdrowych sportowców występują niedobory CoQ10, które mogą być spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem metabolicznym. Przyjmowany jest także w celu zmniejszenia skutków ubocznych, takich jak bóle mięśniowe, przez użytkowników statyn obniżających poziom cholesterolu.
Nie wystarczająca ilość CoQ10 w mięśniach skutkuje mniej wydajnym przekształcaniem energii. Niedobór aktywności w łańcuchu transportu elektronów i nieoptymalna produkcja ATP prowadzą do mniejszej skuteczności kurczliwości mięśni i szybszym ich męczeniem. Badania potwierdzają, że suplementacja koenzymu u sportowców działa w celu poprawności wydolności i szybszej regeneracji po wysiłku.
Zespół badawczy Lisy Katz opisali swoje badania dotyczące suplementacji u koni w Journal of Applied Animal Nutrition. W badaniu wzięło udział 19 folblutów, które nigdy nie brały udziału w żadnym specjalnym programie treningowym. W grupie znajdowało się 11 ogierów i 8 klaczy w wieku około 2 lat.
Próby były pobrane w postaci próbki krwi i biopsji mięśni szkieletowych każdego konia przed rozpoczęciem suplementacji i dziewięć tygodni po przeprowadzonej kuracji. Dawka wynosiła 1,5 miligrama kompleksu inkluzyjnego CoQ10-β-cyklodekstryny (26% CoQ10) na każdy kilogram masy ciała wierzchowca. U żadnego z nich nie zaobserwowano skutków ubocznych, a po 9 tygodniach stężenia CoQ10 w osoczu znacznie wzrosły u wszystkich koni, średnio o 99%.
W mięśniach szkieletowych u 16 koni stężenie także zdecydowanie wzrosło, z kolei u 3 koni spadło poniżej wartości wyjściowych. Jak wnioskują naukowcy spadek, który został zauważony u trzech koni potencjalnie wskazuje na zwiększone wymaganie, niektóre konie miały wyższe stężenia w osoczu, aby ułatwić ruch CoQ10 do mitochondriów mięśni szkieletowych.
Podkreślili konieczność przeprowadzenia kolejnych badań z uwzględnieniem wpływu treningu i ćwiczeń na zawartość CoQ10 w mięśniach szkieletowych. Zdaniem naukowców z University College Dublin, Trinity College Dublin i irlandzkiej firmy Plusvital, wzrost zawartości CoQ10 w mięśniach szkieletowych koni może skutkować bardziej wydajną produkcją energii.
Badanie zostało sfinansowane przez Enterprise Ireland.
Źródło: M.F. Rooney, C.E. Curley, J. Sweeney, M.E. Griffin, R.K. Porter, E.W. Hill, L.M. Katz.; Prolonged oral coenzyme Q10-β-cyclodextrin supplementation increases skeletal muscle complex I+III activity in young Thoroughbreds; Journal of Applied Animal Nutrition, https://doi.org/10.3920/JAAN2019.0001