To jak bardzo komunikatywna jest klacz może zwiększyć szanse na przeżycie źrebaka. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców w Stanach Zjednoczonych.
Komunikacja klaczy ze źrebięciem – jak wygląda i jakie jest jej znaczenie?
Wyniki tych badań zostały opublikowane w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE i podkreślają znaczenie komunikacji na wielu poziomach między klaczami i źrebiętami. Niemałym zaskoczeniem może być informacja, że niesforne pociechy to nie tylko domena ludzi, źrebaki też mają tendencję to nie słuchania poleceń mam.
Badania Cassandry Nuñez z University of Memphis w Tennessee i Daniela Rubensteina z Princeton University w New Jersey dostarczają ważnych informacji na temat znaczenia komunikacji klaczy-źrebiąt.
W pierwszej kolejności zwrócili uwagę na fakt, ze kiedy klacz zaczynała komunikację bardziej prawdopodobne było, że nie będzie zmiany w aktywności ani odległości między klaczą a źrebakiem. Natomiast gdy to źrebak zaczynał i miał jakieś potrzeby dystans zmniejszał się. Wskazują, że komunikacja wokalna odgrywa ważną rolę w rozpoznawaniu potomstwa matki i późniejszym tworzeniu więzi.
„Pozostawało jednak niejasne, czy matki i potomstwo używają komunikacji wokalnej w taki sam sposób i z tych samych powodów przez cały okres młodości, szczególnie po odpowiednim ustaleniu wzajemnego rozpoznawania.”
Zauważają, że pomimo kluczowej roli komunikacji w tworzeniu więzi między klaczą a źrebakiem, brakowało badań wyraźnie łączących komunikację, a przeżywalnością młodych.
Jak wyglądało badanie?
Naukowcy przez pierwszy rok obserwowali wzorce zachowań wolno żyjących klaczy i źrebiąt na Shackleford Banks, 15-kilometrowej wyspie około 3 km od wybrzeży Karoliny Północnej. Obserwowano łącznie 34 klacze i 45 ich źrebiąt. Para zarejestrowała 956 zdarzeń komunikacyjnych w pierwszym roku rozwoju źrebiąt, z których 470 (49%) zostało zainicjowanych przez klacz, a 486 (51%) zostało zainicjowanych przez źrebię.
522 parsknięcia usłyszane podczas badania stanowiły 55% sygnałów, rżenie (96) stanowiły 10%, a kwiki (315) stanowiły 33%. Pozostałe 2% zostało zaklasyfikowane jako połączenie dwóch dźwięków lub „inne”.
Klacze i źrebięta rozpoczynały komunikację z podobną częstotliwością. Klacze miały średnią 0,497 inicjacji na godzinę, podczas gdy źrebięta miały średnią 0,499 inicjacji na godzinę. Matki komunikowały się przy krótszych dystansach i częściej używały łagodnych parsknięć niż źrebaki, które częściej korzystały z kwiku, wysokich dźwięków. Klacze korzystały z tej formy komunikacji najczęściej, kiedy straciły kontakt wzrokowy ze źrebakiem lub był on ograniczony. Wydawało się, że klacze odgrywają bardziej aktywną rolę ze źrebiętami w wieku 25 tygodni lub starszych, inicjując komunikację częściej. Wielkość stada, płeć źrebaka czy wiek klaczy zdawały się nie mieć wpływu na to, kto inicjuje kontakt.
Ogólnie rzecz biorąc, komunikacja zapoczątkowana przez źrebaki częściej powodowała ssanie mleka lub zmniejszenie odległości, niż komunikacja inicjowana przez klacz. Naukowcy odkryli również korelację z wiekiem źrebięcia, przy czym zachowanie ssące i/lub zmniejszenie odległości źrebaka były mniej prawdopodobne wraz z rozwojem. Potomstwo rzadziej zmniejszało dystans dzielący je z mamą, kiedy to ona rozpoczynała kontakt poprzez rżenie. Naukowcy zauważyli, że częstotliwość i szybkość z jaką klacz komunikowała się ze swoim źrebakiem miała bezpośrednie przełożenie na przeżywalność potomstwa.
„Fakt, że źrebięta bardziej komunikatywnych klaczy miały większe szanse na przeżycie, wskazuje na znaczenie macierzyńskiego „ stylu” dla przetrwania potomstwa”. Natomiast tempo, w jakim źrebięta inicjowały komunikację, nie wpłynęło na przeżycie potomstwa.
Omawiając swoje odkrycia, Nuñez i Rubenstein stwierdzili, że klacze i źrebaki różnią się tym, w jaki sposób i kiedy nawiązali komunikację w pierwszym roku rozwoju.
„Podsumowując, wyniki te wskazują na istotną różnicę w funkcji kontaktu klaczy w porównaniu z komunikacją inicjowaną przez źrebię. Wydawało się, że klacze wykorzystują komunikację przede wszystkim jako środek równoważenia uważności matki i niezależności źrebięcia. Matki utrzymują bardziej stały kontakt wokalny nawet, gdy źrebak jest blisko, aby miały one świadomość, gdzie ona się znajduje.” Ich sygnały są bardziej spokojne, delikatne rżenie i parsknięcia zapewniają ciągłość komunikacji, co umożliwia młodym poznawanie okolicy, socjalizowanie, zabawę, które są czynnikami kluczowymi, aby później mogły samodzielnie sobie radzić. Źrebaki głównie wykorzystywały komunikację, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i pokarm.
Naukowcy zauważyli, że związek między komunikacją inicjowaną przez klacze na wczesnym etapie rozwoju a przeżywaniem źrebiąt z niezależnością żywieniową dostarcza dowodów na to, że zachowanie klaczy wykazywane na wczesnym etapie może być również kluczowe dla przyszłych korzyści. Jak wykazały inne badania potomstwo, które może swobodnie bawić się z rówieśnikami i eksplorować ma większe szanse na przeżycie.
„W szczególności fakt, że zachowanie klaczy wydaje się być bardziej krytyczne niż zachowanie źrebaka, jeśli chodzi o przeżycie potomstwa, podkreśla znaczenie badania.” – dodają naukowcy.
Źródło: Cassandra Nuñez , Daniel Rubenstein, Communication is key: Mother-offspring signaling can affect behavioral responses and offspring survival in feral horses (Equus caballus). PLoS ONE 15(4), https://doi.org/10.1371/journal.pone.0231343