Wiecie już z czego składa się komunikacja, i że nie wystarczy tylko powiedzieć o co wam chodzi. Składa się ona również z mowy ciała oraz sposobu w jaki wypowiadacie słowa. Aby łatwiej poruszać się wśród tylu nowych informacji ,przedstawię wam kilka praktycznych rad i metod, które mogą wesprzeć waszą komunikację w taki sposób, aby ułatwić wam doskonalenie się w jeździectwie.
Komunikacja w jeździectwie-część II- Praktyka
To się przyda w praktyce!
Na początek proponuję abyście zawsze starali się skupić swoją uwagę na waszym rozmówcy. Wszelkie nie istotne w tym momencie zakłócacze jak hałas, nowa wiadomość w telefonie, koleżanka machająca z trybun, mogą przeszkodzić wam w otrzymaniu i prawidłowym zrozumieniu tego co macie zrobić.
Jeżeli nie jesteście pewni czy zrozumieliście, to jeszcze raz proponuję wam abyście się dopytali.
Trener, luzak czy nawet wasi rodzice nie siedzą wam w głowie i nie wiedzą czy to,co próbują wam przekazać jest dla was zrozumiałe. Możecie tą metodę stosować również wtedy, kiedy to wy chcecie coś komuś powiedzieć. Wystarczy zapytać waszego rozmówcę jak zrozumiał to co mu powiedzieliście.
Jest to tak zwana informacja zwrotna.
Polega ona na przekazaniu drugiej osobie informacji ,w jaki sposób zrozumiało się jej wypowiedz lub zachowanie. Może to też być wasze ustosunkowanie się do poleconego wam zadania. Trenerzy bardzo często korzystają z informacji zwrotnej mówiąc wam, w jaki sposób wykonaliście ćwiczenie i co ich zdaniem było prawidłowe, a co należy poprawić. Dzięki temu możecie rozwiać wiele niejasności lub spróbować inaczej sformułować swój komunikat.