Przestrzeń, w której przeprowadzacie rozmowę jest bardzo indywidualnym czynnikiem, dlatego warto mieć na uwadze czy osoba, z którą rozmawiacie woli stać od was trochę dalej czy wręcz przeciwnie. Ważne jest również abyście to wy sami wiedzieli kto i jak blisko może z wami rozmawiać. Wiąże się to również z waszą świadomością swoich potrzeb w dniu startu. Czy lubicie być wśród ludzi do ostatniego momentu startu ,czy wolicie w ciszy i spokoju spędzić ten czas ze swoim koniem. Istotne również jest na ile przed startem potrzebujecie kontaktu z osobami wam bliskimi. Czy potrzebujecie, aby byli jak najbliżej was, czy raczej przebywali gdzieś z daleka, ale w zasięgu waszego wzroku.
Każdy sportowiec ma inne indywidualne potrzeby, a ich znajomość jest jednym z elementów sukcesu sportowego.
Pod względem sportowym jest jeszcze jeden element komunikacji, bardzo wspierający rozwój treningowy oraz startowy. Największe postępy robi się będąc skoncentrowanym na teraźniejszości. Dzieje się tak ponieważ to co tu i teraz robimy jest pod naszą kontrolą. Oczywiście dążymy do realizacji naszych celów, które znajdują się w przyszłości. Uda nam się to jednak jeśli w pełni skupimy się na chwili obecnej, która bardzo szybko może przejść do przeszłości, a z niej możemy tylko wyciągać wnioski. Dlatego w swojej komunikacji starajcie się również skupiać na tym co w tym momencie treningu chcecie poprawić oraz w jaki sposób to zrobicie. Na zawodach natomiast popracujcie nad formułowaniem zdania w swojej głowie, również w czasie teraźniejszy np. będę się ścigać zamieńcie na – jadę w tempie. W ten sposób ułatwicie sobie realizację zakładanych zadań.
Wszystkie opisane tutaj formy komunikacji oraz krótkie rady praktyczne mogą zostać wykorzystane przez zawodnika jak i trenera w stosunku do swoich podopiecznych. Co ważniejsze, efekty pracy nad komunikacją, szczególnie nie werbalną zobaczycie najszybciej w relacjach ze swoim koniem. Wasza postawa, napięcie mięśni, ton głosu czy przestrzeń, w której poruszacie się przy nim, są źródłem wielu informacji, które pokazują waszemu towarzyszowi co się dzieje i jak powinien on się zachować. Rozwijając swoją umiejętność komunikacji możecie doprowadzić do tego, że treningi staną się bardziej efektywne, starty łatwiejsze, a relacja z koniem niepowtarzalna.
Tekst: Maria Bober