Czym jest komunikacja?
Komunikacja to najprościej pisząc przekazywanie lub odbiór informacji między dwoma osobami(Augustynek 2008). Jest ona dla nas naturalna i prosta, dlatego wiele osób nie zastanawia się nad tym jak wygląda jej proces. Przecież wystarczy, że powiemy drugiej osobie o co nam chodzi lub posłuchamy co ktoś ma nam do powiedzenia.
Dlaczego więc trener denerwuje się na was, że nie robicie tego co wam mówi lub kolega z klubu poczuł się urażony, kiedy doradziliście mu w kwestii jego treningu. Aby unikać takich sytuacji najpierw trzeba zrozumieć na czym polega cały proces wymiany informacji między ludźmi.
Po pierwsze należy mieć na uwadze, że przekazując komuś jakąś opinię, myśl czy tłumacząc nasze zdanie używamy nie tylko słów. Każda nasza wypowiedź zawiera w sobie emocje. I tu warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli dana wypowiedź wydaje nam się nie mieć żadnego zabarwienia emocjonalnego nie znaczy to, że dla naszego odbiorcy jest tak samo.
Dlatego już od początku warto być skupionym zarówno na samym sobie jak i na osobie, z która się komunikujemy, aby zaobserwować wszelkie możliwe niedomówienia. Drugim elementem, na który składa się przekazywanie informacji są tak zwane kanały komunikacyjne.
Przypomnijcie sobie teraz jak spotykacie się ze swoją dobrą znajomą lub znajomym i bez wymiany zdań jesteście w stanie powiedzieć, że są smutni. W jaki sposób doszliście do takiego wniosku skoro nic nie powiedzieli? Stało się tak ponieważ odczytaliście ich samopoczucie na podstawie mowy ciała. Zazwyczaj od razu zauważamy w jakim stanie jest nasz rozmówca, obserwując jego sylwetkę czy ruchy. Sposób w jaki przekazujemy otoczeniu to co się z nami dzieje nie używając słów, lecz mowy naszego ciała to tzw. Komunikacja niewerbalna. Co ciekawe, możemy za jej pomocą przekazać naprawdę wiele informacji, a nawet doprowadzić do niezrozumienia w komunikacji jeśli np. mówimy, że czujemy się dobrze, a nasze ciało pokazuje coś całkowicie innego. Dlatego warto wiedzieć z czego składa się komunikacja nie werbalna, aby wiedzieć jak z niej korzystać i aby wzmocnić przekazywanie przez nas informacji.