Komunikacja – co się na nią składa?
- Mowa ciała- Zastanówcie się jakbyście określili samopoczucie osoby, która rusza się powoli i ociężale, a jak kogoś kto ma dynamiczne i pewne ruchy? To w jaki sposób się poruszamy lub ustawiamy nasze ciało w stosunku do rozmówcy, należy do jednych z elementów mowy ciała.
- Gest- są to znaki, które są ogólnie rozpoznawane lub określone przez uczestników rozmowy w celu przekazania informacji bez użycia słów. Bardzo dobrym przykładem jest emotikon „like” na facebooku. Zamknięta dłoń w kciukiem w górze pokazuje, że wszystko jest w porządku lub jesteśmy z czegoś zadowoleni. Tyle informacji ,a tylko jeden symbol. Zastanówcie się jakie jeszcze gesty znacie i kiedy z nich korzystacie?
- Postawa – to w jaki sposób stoimy jest, już na wstępie, komunikatem dla osób wokół nas. Pomyślcie jakie wnioski wyciągacie o osobie zgarbionej, a jakie o wyprostowanej z głową w górze. Nie jest to duża różnica w postawie, ale za to znacząca w odczytywaniu informacji.
- Kontakt wzrokowy– to istotny element komunikacji, o którym pewnie każdy z was już słyszał. Co się mówi o osobach, które z nami rozmawiają i nie patrzą nam w oczy? Nie zawsze jest to informacją, że ktoś ma coś do ukrycia. Może po prostu nasz rozmówca nie jest skoncentrowany na rozmowie z nami. Mimo, że możemy się tylko domyślać dlaczego ktoś nie patrzy nam w oczy, to na pewno jesteśmy w stanie powiedzieć, że o wiele łatwiej rozmawia się z kimś, kogo wzrok jest skierowany na nas.
- Wyraz twarzy– mimika naszej twarzy jest w stanie przekazać informację od radości po złość. Często to właśnie dzięki niej możecie określić czy wasz trener jest zadowolony z waszego przejazdu czy nie koniecznie. Już nawet nie patrząc na pozostałe elementy komunikacji nie werbalnej, lecz skupiając się na samej twarzy możemy otrzymać wiele informacji w trakcie rozmowy z bez, użycia słów.
- Przestrzeń- warto mieć na uwadze to, w jakim obszarze od nas znajduje się nasz rozmówca. To czy przekazuje nam komunikat będąc blisko nas lub daleko jest też informacją samą w sobie. Np. czy dana osoba czuje się przy nas komfortowo i stoi blisko nas, czy może jeszcze nie wie jak się zachować i trzyma lekki dystans. Warto wiedzieć, że w każdej kulturze są inne zasady związane z dystansem międzyludzkim, które mogą wprowadzić nas w błąd odczytywania czyjegoś zachowania, jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę.
Ćwiczenie dla was!
Proponuję abyście zrobili mały eksperyment. Wraz z kolegą lub koleżanką stańcie na wprost siebie i postarajcie się przeprowadzić rozmowę bez użycia słów. To tak jak w grze w kalambury, tylko teraz nie pokazujecie postaci z filmu, ale staracie się porozmawiać i opowiedzieć swój dzień. Jedna osoba pokazuje, a druga na koniec opowiada co odczytała. Bawcie się dobrze!