Naukowcy z Uniwersytetu we Wiedniu postanowili sprawdzić czy koń rozróżnia płeć jeźdźca i czy zmienia się wtedy jego zachowanie. Aby to sprawdzić badano poziom stresu u zwierząt w trakcie pokonywania trasy z różnymi przeszkodami.
Czy koń rozróżnia płeć jeźdźca?
Przez wiele lat w historii jazda konna była domeną męską. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej, w stajniach 80% jeźdźców to kobiety. Jazda konna jest jedną z wyjątkowych dziedzin sportowych, w których nie ma rozróżnienia płciowego. Kobiety i mężczyźni walczą w tych samych konkursach na równym poziomie.
Powszechnie uważa się, że kobiety są bardziej delikatne w obejściu z końmi i w trakcie jazdy niż panowie. Jeśli tak, to powinno to wywoływać różne reakcje wierzchowców podczas jazdy. Zespół z Nataschą Ille na czele przebadał 8 koni i 16 jeźdźców (po 8 kobiet i 8 mężczyzn o podobnym poziomie umiejętności jeździeckich). Co prawda ilość sprawdzanych koni nie była wysoka, ale pozwalała na otrzymanie powtarzalnych wyników.
Okazało się, że poziom stresu jest niezależny od tego czy na końskim grzbiecie siedzi kobieta, czy mężczyzna, po prostu wynosił tyle samo.
Każdy koń musiał pokonać dwukrotnie identyczny tor przeszkód, raz pod mężczyzną, raz pod kobietą. Badano zmienność rytmu serca w trakcie eksperymentu oraz poziom stresu, poprzez sprawdzenie poziomu kortyzolu w ślinie i ludzi i zwierząt. Wyniki dla badaczy okazały się zaskakujące! Poziom stresu u konia wzrósł w trakcie przejazdu, ale nie był zależny od płci jeźdźca. Podobna sytuacja dotyczy tętna, wzrost był niezależny od tego, kto siedział na końskim grzbiecie. Podobne wyniki dotyczyły ludzi. Wzrost kortyzolu w ślinie u mężczyzn i kobiet był taki sam podczas próby z przeszkodami, wzrastał równo podczas zmiany chodu na wyższy i później stosunkowo w trakcie pokonywania przeszkód.
Nacisk na siodło podczas jazdy:
Drugi eksperyment polegał na tym, aby zmierzyć jaki nacisk przenosi jeździec przez siodło na grzbiet konia. Założono, że nacisk może zmieniać się drastycznie zależnie od postury jeźdźca i jego pozycji. Specjalna podkładka mierzyła nacisk jeźdźców podczas każdego chodu konia. Zasadniczo kobiety są mniejsze i lżejsze, ale poza mniejszym naciskiem, jego rozłożenie zadziwiająco było identyczne w przypadku obu płci. Także nie udowodniono, że postura jeźdźca może być przez konia znacznie różnie odczuwalna.
Badacze zatem potwierdzają, że konie są w pełni neutralne na płeć jeźdźca, mogą osiągać takie same wyniki pod kobietą i mężczyzną. Wpływ na jazdę mają tylko jeździeckie umiejętności, gdyż konie nie preferują żadnej z ludzkich płci.
Źródło: Natascha Ille, Christine Aurich, Regina Erber, M. Wulff, Rupert Palme, Jörg Aurich, Marie von Lewinski. Physiological stress responses and horse rider interactions in horses ridden by male and female riders. Journal of Comparative Exercise Physiology, August 2014.
MZ