Koncentracja w treningu jeździeckim ma bardzo duże znaczenie! Brak skupienia, rozproszenie, problemy w treningu? Razem z nami popracuj nad koncentracją i popraw swoje wyniki!
Koncentracja w treningu jeździeckim
Czy znasz to uczucie, kiedy wszystko układa się po twojej myśli, nic nie jest w stanie ci przeszkodzić w wykonywanym przejeździe? Istniejesz tylko ty i twój koń, nie docierają do ciebie żadne zewnętrzne odgłosy, widzisz tylko następną przeszkodę, następny element, albo po prostu liczy się tylko ta jedna chwila, która właśnie trwa? To właśnie jest koncentracja – stan, który uważany jest jeden z podstawowych elementów powodzenia treningów oraz startów w zawodach. Bardzo często błędy popełniane podczas treningu lub w trakcie zawodów określane są jako brak koncentracji, problemy z koncentracją lub jej spadek. Co w takim razie można zrobić, aby chwila, w której nic ani nikt nie zakłóca nam naszej jazdy, nie była tylko jednorazowym zbiegiem okoliczności, ale stałym elementem naszych treningów, startów czy po prostu jazdy?
Sekrety koncentracji
Aby uświadomić sobie, czym właściwie jest koncentracja, zaczniemy od rozłożenia najazdu na przeszkodę na czynniki pierwsze.
Aby wykonać prawidłowy najazd, można skupić się na dwóch częściach składowych: środowisku albo naszym ciele. Stan koncentracji objawia się tym, że potrafimy wybrać te elementy, które są ważne do wykonania najazdu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tych sygnałów płynących ze środowiska oraz ciała, które są niepotrzebne lub szkodliwe.
Elementami środowiska, na których powinniśmy się skupić podczas najazdu są: ilość foulées do wykonania, typ przeszkody, którą mamy pokonać, rytm najazdu, rodzaj podłoża. Natomiast wspomagające działania naszego ciała to: dosiad, ułożenie rąk, wyczucie odległości, równowaga przestrzenna, refleks. Istnieją jednak również czynniki, które przeszkadzają nam podczas najazdu i mogą wybić nas z naszego stanu koncentracji. Zewnętrznymi zakłóceniami mogą być: doping publiczności, telefony komórkowe, muzyka, głośne rozmowy. Natomiast przeszkadzające sygnały wewnętrzne to lęk czy negatywne myśli (ich rodzaje omawiamy w ramce).
UWAGA! Te myśli nie pomogą!
Negatywne myśli mogą uniemożliwić ci koncentrację na zadaniu. Wśród nich są:
– Negatywne myśli: nie potrafię tego zrobić, jestem za mało przygotowana,
– Myśli skoncentrowane na przeszłości lub przyszłości: jak mogłem popełnić taki błąd, kiedy odpocznę, następna przeszkoda jest o wiele trudniejsza
– Myślenie o wyniku: mam już 4 punkty karne. Jeszcze tylko 3 przeszkody i przejadę na czysto. Muszę przejechać na czysto, muszę mieć dobry czas
– Myśli zakłócające: co sobie o mnie pomyślą jak popełnię taki błąd, nie umiem tego zrobić, mam już dość.
Koncentracja na baterie
Teraz możesz zastanowić się, jakie elementy środowiska treningowego czy startowego utrudniają lub przeszkadzają ci w skoncentrowaniu się lub utrzymaniu koncentracji. Wiedza na temat tego, co może przeszkadzać w koncentracji, jest jak tarcza chroniąca cię przed wszelkim niebezpieczeństwem. Wiele osób uważa, że jeśli już raz się skoncentrują, to ich poziom koncentracji jest ciągle taki sami. Tymczasem koncentracja działa jak bateria. Wraz z ciągłym jej użytkowaniem powoli się wyczerpuje i łatwiej jest wyjść z tego stanu. Dlatego trzeba o nią dbać i starać się ją ładować.
Pamiętaj! Koncentracja jest jak bateria – wyczerpuje się!
Rodzaje koncentracji
Aby zacząć dbać o swoją umiejętność koncentracji, dobrze jest najpierw ustalić, jaki konkretnie rodzaj chcecie doskonalić, ponieważ istnieją ich aż cztery, z czego w jeździectwie najważniejsze są dwa.
W takich dyscyplinach jeździectwa jak skoki, cross, powożenie należy skoncentrować się na konkretnej przeszkodzie znajdującej się przed jeźdźcem. Jest to tak zwana koncentracja zewnętrzna wąska (ze względu na skierowanie uwagi na przeszkody znajdujące się przed jeźdźcem).
Natomiast w ujeżdżeniu czy woltyżerce należy skupić się na każdym konkretnym elemencie układu oraz odpowiednich do jego wykonania działaniach. Jest to koncentracja wewnętrzna wąska (głównym jej założeniem jest umiejętność skupienia uwagi na każdym poszczególnym ruchu, którego prawidłowe wykonanie składa się na sukces całego przejazdu) Oczywiście istnieją takie dodatkowe aspekty koncentracji jak zapamiętanie kolejności przejazdu parkuru czy czworoboku . Nie wpływa to jednak na podstawowe założenie czyli prawidłowe pokonanie każdej poszczególnej przeszkody, która znajduje się przed wami lub poprawne wykonanie elementu układu.
Ładowanie baterii
Wraz z ustaleniem typu koncentracji, który dominuje w uprawianej przez ciebie dyscyplinie można zacząć wykorzystywać ćwiczenia. Takie, które są stworzone specjalnie po to, aby poprawiać wydolność twojej „baterii”. Teraz dodatkowo o wiele łatwiej możesz wyselekcjonować elementy z otoczenia lub płynące z twojego organizmu, które w danym momencie są istotne, a które zakłócają Wasze wykonanie. Tak jak regularny trening jeździecki doskonali twoje umiejętności i sprawia, że pokonujesz coraz to trudniejsze wyzwania, tak samo ćwiczenia na poprawę koncentracji pomagają w lepszym jej kontrolowaniu, wykorzystywaniu oraz dłuższym użytkowaniu. Co ciekawe, możecie pracować nad poprawą tych umiejętności nie tylko na treningach, ale i w domu, szkole czy nawet autobusie. Dosłownie możecie trenować swoją koncentrację wszędzie. A co za tym idzie, ciąg dalszy nastąpi! Czekajcie na nową porcję ćwiczeń na koncentrację w kolejnych tekstach 😉
Nasz ekspert: Maria Bober