27 Października 2017 odbyła się w Pałacu w Racocie konferencja WKKW na którą przybyło około 30 reprezentantów środowiska, w tym zawodnicy, rodzice zawodników, właściciele koni czy organizatorzy zawodów.
Konferencja WKKW w Racocie
Większość z przybyłych oczekiwała podczas konferencji informacji na temat planów zarządu dotyczących dyscypliny w tym komisji WKKW, polityki szkoleniowej nowego drugiego trenera Pawła Śnieguckiego i wreszcie podsumowania sezonu, nominacji do kadry czy wyników rankingu PZJ. Plan konferencji okazał się być jednak dość nietypowy. Na początku prezes PZJ Jan Sołtysiak przedstawił swoje dotychczasowe dokonania polegające na zmniejszeniu kosztów operacyjnych PZJ takich jak księgowość, kosztów działania zarządu itp., a także skupił się na informacjach dotyczących finansowania dyscypliny na sezon 2018, m.in. zapewnił zachowanie tegorocznego podziału pieniędzy na dyscypliny olimpijskie w proporcji 50:30:20 dla odpowiednio skoków, WKKW i ujeżdżenia, jednak zapowiedział dynamiczne regulowanie finansowanie w czasie sezonu w zależności od osiąganych wyników.
Finansowanie po nowemu
Prezes zapowiedział również kilka zmian, w tym wprowadzenie systemu finansowego premiującego wyniki sportowe zawodników. Poinformował również środowisko, że nie będzie możliwe kontynuowanie współpracy z Andreasem Dibowskim w charakterze trenera kadry, co nie wyklucza współpracy z tym zawodnikiem na zasadach konsultacji dla kadry. Prezes przedstawił również propozycje zmian w finansowaniu zawodników które mają doprowadzić do kolejnych oszczędności PZJ – czyli dofinansowaniu startów seniorów tylko na poziomie 3* pod warunkiem osiągnięcia określonych wyników. Ta informacja wzbudziła szerszą dyskusję, ponieważ zawodnicy, którzy szkolą swoje młodsze konie do wysokiego sportu, zostaną w tym przypadku pozbawieni wsparcia finansowego. Prezes zapowiedział również zaostrzenie kryteriów przyjmowania zawodników do kadry juniorskiej po to, aby oszczędzić pieniądze na ubezpieczeniach zdrowotnych.
Wystąpienie nowego drugiego trenera kadry Pawła Śnieguckiego nie przyniosło żadnych konkretów. Oprócz informacji o chęci współpracy w trenerami klubowymi usłyszeliśmy chęć wysłania zawodników kadry co najmniej dwa razy na zawody międzynarodowe przed ME, oraz o trzytygodniowym zgrupowaniu zawodnikami juniorów i młodych jeźdźców przed ME. Na końcu konferencji ogłoszono również skład nowej komisji WKKW w której mają zasiadać Jacek Kowerski, Paweł Śniegucki i Janusz Burkert.
Sezon 2017 – podsumowanie
Podsumowanie sezonu 2017 zaprezentował Tomasz Mossakowski, który do sierpnia pełnił funkcję menadżera WKKW, zaznaczając, że w ciągu dwóch lat istnienia systemu szkoleniowego z Andreasem Dibowskim udało się zbudować drużynę narodową, która ukończyła Mistrzostwa Europy Seniorów na 9. miejscu, a byłaby znacznie wyżej, gdyby nie pechowa decyzja sędziów na drugim przeglądzie weterynaryjnym dotycząca najlepszej pary drużyny. Również w Młodych Jeźdźcach drużyna narodowa złożona z trzech par w pierwszym sezonie startów na poziomie 2* ukończyła w komplecie ME w Millstreet, co udało się pierwszy raz od czterech lat.
Przyszłe wyzwania
Dotychczasowe działania prezesa Jana Sołtysiaka koncentrują się na ratowaniu finansów PZJ, pytanie jednak, czy po ich uporządkowaniu zarząd PZJ pochyli się nad najbardziej palącymi wyzwaniami stojącymi przed dyscypliną WKKW? Niewątpliwie najważniejszą z nich jest zbudowanie i przygotowanie drużyny narodowej na Olimpiadę w Tokio w 2020 r., do której zagrania trzeba będzie zdobywać już w 2019 r. W świetle obecnej sytuacji braku trenera seniorów, jest to duże wyzwanie nad którym należy się pochylić jak najszybciej.
Drugim wyzwaniem jest zdobycie sponsorów dla kadry. Niewątpliwie nie jest zadaniem PZJ ograniczanie finansowania kadry, a raczej zdobywanie dodatkowych funduszy od biznesu. W tej chwili PZJ raczej przerzuca koszty na zawodników np. przez przerzucenie opłat pocztowych, czy zapowiedziane na 2018 podniesienie kosztów licencji.
Po trzecie, zadaniem PZJ jest budowanie i wspieranie talentów, które będą podstawą dużego sportu jeździeckiego w przyszłości. Zgodnie z informacjami które przyniosła konferencja WKKW, Zarząd PZJ koncentruje się na dziś, ewentualnie na nadchodzącym sezonie. Tymczasem zgodnie z wyznaczonymi celami przez Ministerstwo Sportu najwięcej wysiłku powinno być skierowane na plany i działania długofalowe, jednak nic o tym na razie nie słychać w naszej dyscyplinie.
Tekst: Alicja Cybulska, założycielka i redaktor Polish Eventing Team