Po czym je rozpoznać?
Po czym można łatwo rozpoznać konie Marwari? Po wywiniętych do wnętrza końcówkach uszu. Temperament rasy nie pozwala na wykorzystanie ich jako koni sportowych. Idealnie sprawdzają się podczas pokazów, czy konnych safari, a dzięki programowi hodowlanemu ich wytrzymałość w ostatnich latach wzrosła. Ciągle stanowią stały element oficjalnych indyjskich ceremonii.
W Indiach pan młody zawsze przyjeżdża na wesele na grzbiecie konia lub słonia, niektórzy korzystają współcześnie z samochodów, nie jest to jednak powszechna praktyka. Najbardziej popularny nadal pozostaje koń. Nietypową praktyką jest wykorzystywanie tych temperamentnych, choć odważnych koni w policji konnej.
Rasa stoi za impulsem do rozwoju lokalnej turystyki konnej, w Mewar na ich grzbiecie można zwiedzać historyczne fortyfikacje oraz tereny zielone pałaców.
„To bardzo dobrzy długodystansowcy, poza tym bardzo miękko noszą, dzięki czemu dosiadanie ich przez dłuższy czas nie stanowi problemu. Są wrażliwe, jednak bardzo niewiele z nich bryka podczas jazdy, czy łatwo się płoszy. Lubią iść do przodu, gdy zagalopują mogą biec bez końca.” – opowiada o rasie Lokendra Singh. Podobno konie te bardzo przywiązują się do właściciela i potrafią stworzyć z nim wyjątkową więź, tłumaczy się to hodowaniem ich zazwyczaj w większych stajniach, jednak jako jedyne osobniki z rasy.
Shriji i jego zięć prognozują ponowną popularność tych koni wśród bogatych osób w Indiach. Marwari jest klasyfikowana jako rzadka rasa, przez co stała się ekskluzywna i hodowcy wróżą jej rozkwit.
Małgorzata Zbierska