Zagrożony gatunek konia Przewalskiego jest nadal uważany za wymarły w naturze w Chinach. Pomimo ponownego wprowadzenia trzech populacji. Dzikie zwierzęta nadal potrzebują dodatkowego pokarmu i wody.
Konie Przewalskiego w Chinach
Zhigang Jiang i Hao Zong dokonali przeglądu reintrodukcji konia Przewalskiego w Chinach w raporcie w czasopiśmie Nature Conservation Research. Przeanalizowali obecną sytuację i perspektywę dla gatunku. Koń Przewalskiego – Equus ferus przewalskii, został ogłoszony, jako wymarły na wolności w połowie XX wieku. To, że gatunek przetrwał zostało spowodowane jedynie garstką osobników trzymanych w ogrodach zoologicznych.
Od 1985 r. Chiński rząd opracował trzy etapowy plan reintrodukcji koni hodowlanych w niewoli, tworząc w ten sposób częściowo wolną populację.
Pierwsze trzy stada koni wprowadzono do centrum hodowli dzikich koni Xinjiang, centrum hodowli zagrożonych gatunków Wuwei i parku Nanhaizi Milu w Pekinie. Wiele lat później, po aklimatyzacji, konie Przewalskiego zostały wypuszczone do rezerwatów przyrody w ich pierwotnym środowisku w rezerwacie przyrody Mt Kalamaili, w rezerwacie przyrody Anxi Extreme-Arid Desert i rezerwacie przyrody Dunhuang West Lake.
Wypuszczone konie mogą przebywać na dużych, ogrodzonych obszarach z zapewnieniem dodatkowej paszy i wody. Jak zauważyli autorzy, wszystkie 23 dzikie konie, które przeżyły w wyjątkowo pustynnym rezerwacie przyrody Anxi w 2017 r., urodziły się po przeniesieniu z parku Nanhaizi Milu w Pekinie. Do końca 2018 r. W przywróconej populacji stada Xinjiang było 413 potomków dzikich koni. Wśród nich 89 koni trzymano w stadach hodowlanych Xinjiang Wild Horse, 102 były częściowo wolne, mieszkając ogrodzonym terenie centrum, a 221 ponowniezdziczałych koni mieszkało w rezerwacie przyrody Mt Kalamaili. Tymczasem populacja koni Przewalskiego w rezerwacie przyrody Dunhuang West Lake wzrosła do 60.
Centrum hodowli zwierząt zagrożonych w Wuwei wypuściło siedem dzikich koni w swojej bazie Minqin Qinghu w pobliżu pustyni Badanjilin.
Co wpływa na trudny proces reintrodukcji w Chinach?
Naukowcy stwierdzili, że pogorszenie stanu siedlisk, chów wsobny, choroby pasożytnicze, drapieżnictwo wilka i krzyżowanie z końmi domowymi to główne problemy we wszystkich populacjach koni Przewalskiego w Chinach. Powiedzieli też, że istnieje potrzeba dodania nowych osobników hodowlanych.
Zauważyli, że Grupa Robocza Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) Czerwonej Listy Zagrożonych Gatunków obniżyła klasę konia Przewalskiego w 2011 r. do statusu Zagrożonych z Krytycznie Zagrożonych, głównie na podstawie statusu dzikich koni w Mongolii, gdzie żyje ponad 500 osobników na wolności.
„Niemniej jednak kategoria konia Przewalskiego w Chinach wciąż ma status „wymarły” w stanie dzikim, ponieważ dzikie konie w tych populacjach nadal potrzebują uzupełniania pokarmu i wody” – powiedzieli – „Tak więc prawdziwa dzika populacja nie została jeszcze przywrócona w Chinach.”
Autorzy przeprowadzili ocenę chińskiej czerwonej listy kręgowców w latach 2013–2015.
Podczas gdy liczba koni Przewalskiego rośnie w pierwotnych siedliskach, zarówno w Chinach, jak i Mongolii, autorzy zalecają ostrożność. „Chiny i reszta świata wciąż mają przed sobą długą drogę do przywrócenia konia Przewalskiego na wolności”.
Zhigang Jiang pracuje w Instytucie Zoologii, będącym częścią Chińskiej Akademii Nauk; a Hao Zong jest z University of Chinese Academy of Sciences.
Źródło: Jiang Z., Zong H. 2019. Reintroduction of the Przewalski’s horse in China: status quo and outlook. Nature Conservation Research 4(Suppl.2): 15–22.https://dx.doi.org/10.24189/ncr.2019.045