Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że nawet jeśli konie otrzymywały wcześniej smakołyki od każdej z osób stojącej w neutralnej pozycji, to na późniejszym etapie testów, kiedy pozostawiony im był wolny wybór, znacznie częściej zbliżały się do osoby wykazującej uległość, a nie dominację. Każdy z koni brał udział w 4 próbach, w trakcie których kobiety zmieniały swoje pozycje oraz miejsca.
Dr Leanne Proops, współautorka badań, która na co dzień działa na Uniwersytecie w Portsmouth, powiedziała, że z ewolucyjnego punktu widzenia zwierzęta – w tym także ludzie – wykorzystują “większe” pozycje do okazywania swojej dominacji lub agresji oraz mniejsze do okazywania uległości i słabości. Na tej podstawie konie mogą kierować się instynktownym rozumieniem, jeżeli chodzi o ludzką mowę ciała.
“Uważa się, że konie dobrze radzą sobie z odczytywaniem ludzkiej mowy ciała, ale opierane jest to o dowody anegdotyczne” – tłumaczy doktorantka psychologii Amy Smith, która współprowadziła opisywane badania – “Do tej pory w tym zakresie przeprowadzonych zostało jednak niewiele badań. Uzyskane przez nas wyniki budzą kolejne interesujące pytania dotyczące komunikacji międzygatunkowej.”
Źródło: Smith, A.V., Wilson, C., McComb, K. et al. Anim Cogn: Domestic horses (Equus caballus) prefer to approach humans displaying a submissive body posture rather than a dominant body posture (2017).
Tekst: Magdalena Pertkiewicz