Według nowego badania naukowców konie ukrywają oznaki swoich słabości, bólu, choroby, kiedy są wśród ludzi. Może mieć to bardzo duży wpływ na opiekę i pomoc wierzchowcom.
Konie ukrywają swój ból?
Catherine Torcivia i Sue McDonnell z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine przeprowadziły badania, a ich wyniki opublikowały w ogólnodostępnym czasopiśmie Animals.
Według badaczek konie ewoluowały tak, aby nie okazywać objawów dyskomfortu, bólu, niepełnosprawności wśród drapieżników, w tym także w pobliżu ludzi.
„Odnieśliśmy kliniczne wrażenie, że za każdym razem, gdy dana osoba jest obecna, konie mają tendencję do„ożywienia”, a ciągłe dyskomfortowe zachowania mniej więcej ustają”- mówią -„Ta naturalna cecha komplikuje rozpoznawanie bólu u czterokopytnych pacjentów.”
Para powiedziała, że chociaż ta widoczna tendencja do przerywania objawów dyskomfortu w obecności ludzi była wspominana w poprzednich badaniach, nie wydaje się, aby była powszechnie doceniana w praktyce klinicznej koni. Zatem podjęły się badania i oceny tematu.
W badaniu wzięło udział 20 koni będących własnością klientów przyjętych do dużego szpitala dla zwierząt New Bolton Center University of Pennsylvania. Były mieszanką ras i grup wiekowych. Każdy koń przebywał w indywidualnym boksie był monitorowany przez całą dobę.
Każdy z koni odbył wizytę opiekuna, która miała na celu albo obserwację i badanie albo podjęcie leczenia. Czas wyznaczony był tak, żeby na godzinę przed i po badaniu żaden opiekun nie pojawiał się w stajni. Wizyty były krótkie trwały od nieco powyżej trzech do ośmiu minut.
Nagrany materiał z wizyty oraz godzinę przed i po niej został następnie przeanalizowany przez lekarza weterynarii doświadczonego w rozpoznawaniu 65 możliwych do zaobserwowania zachowań koni związanych z dyskomfortem. Wśród nich są przenoszenie ciężaru ciała, problemy ze wstawaniem, rzucanie głową, intensywne machanie ogonem, tkanie czy kładzenie uszu.
Po obserwacji każdego z koni policzono wszystkie zachowania związane z dyskomfortem w trzech fazach badania. W sumie odnotowali 33 zachowania, średnio 1,49/min przed wizytą. Liczba ta spadła do 0,4 podczas wizyty opiekuna. Oznacza to zmniejszenie częstotliwości o 77,4%. W przypadku sześciu koni obserwowane zachowania dyskomfortowe ustały całkowicie podczas wizyty.
Badaczki podkreślają, ze obserwacje potwierdzają hipotezę, że konie ukrywają wszelkie przejawy dyskomfortu podczas obecności i interakcji z człowiekiem.
Ta próba obejmowała tylko pacjentów z problemami ortopedycznymi. Para podkreśla, że według doświadczeń konie podobnie zachowują się, jeśli ból pochodzi z innego źródła.
„Chociaż dotyczy to w szczególności opieki pacjentów hospitalizowanych, ta tendencja do wykazywania niewielkich oznak dyskomfortu lub niepełnosprawności w obecności potencjalnych drapieżników prawdopodobnie opóźnia rozpoznanie urazu lub choroby u koni w ogóle”.
„Sugerujemy, aby ocenę bólu u koni przeprowadzać zdalnie za pomocą monitoringu, gdy wokół konia panuje spokój i jest on niezakłócony.” Tego typu metoda pozwala szybciej ocenić zachowania pojawiające się u konia i dać pełniejszy obraz jaki dyskomfort odczuwa podopieczny.
Pełny artykuł w języku angielskim dostępny jest TUTAJ
Torcivia, C.; McDonnell, S. In-Person Caretaker Visits Disrupt Ongoing Discomfort Behavior in Hospitalized Equine Orthopedic Surgical Patients. Animals 2020, 10, 210,