Derka
– rodzaj okrycia dla konia, które zakrywa cały jego tułów oraz zad, a czasem także szyję za pomocą dodatkowego kaptura. Derka utrzymuje się na koniu dzięki zapięciom w formie pasków umieszczanym najczęściej na piersi lub też pod brzuchem oraz pod ogonem. Derki wykonywane są z różnych materiałów zależnie od tego, jaką funkcję mają spełniać. Cienkie siatkowe derki chronią latem przed owadami; grubsze (najczęściej polarowe) pełnią funkcję ocieplającą oraz osuszającą, np. po treningu; nieprzemakalne derki z zewnątrz wykonane z materiałów poliestrowych, a od spodu podszyte wełną lub polarem ocieplają zimą oraz chronią przez deszczem i śniegiem na padoku.
Derki osuszające – wykonane z miękkiego polaru, który wchłaniają pot, są oddychająca i szybkoschnąca. Zakładamy je na spoconego konia w celu szybszego odprowadzenia wilgoci. Bardzo ważne, żeby po spełnieniu swojej funkcji przemoczona derka została jak najszybciej zdjęta ze zwierzęcia. Nie spełnia już swojej roli, wręcz przeciwnie – mokra i ciężka, blokuje mechanizmy termoregulacyjne konia i może spowodować jego chorobę.
Derki treningowe – krótsze, z miejscem na siodło, idealnie nadają się do stępowania konia po intensywnym treningu. Mają odpowiedni krój, który pozwala uchronić najbardziej wrażliwe części ciała zgrzanego konia przed chłodem i przeciągiem.
Derki stajenne – do ich wykonania często wykorzystuje się nowinki techniczne, chociażby niemechacący się polar z włóknami ceramicznymi odbijającymi ciepło, który przez promieniowanie podczerwieni ma za zadanie podnosić temperaturę nawet o 5°C.
Derki padokowe – zakłada się koniom na czas, który spędzają na dworze. Mają chronić konia przed wiatrem i deszczem.
Derki zimowe – bardzo ciepłe, wykonane np. z wodoodpornego, miękkiego i oddychającego ortalionu, podszyte polarem.
Derki siatkowe – dzięki niej końska skóra jest chroniona przed owadami latającymi, które to w okresie letnim potrafią bardzo mocno doskwierać zwłaszcza wrażliwym koniom.
Derki do terapii magnetycznej – mają za zadanie oddziaływać leczniczo na układ kostny, wspomagać rehabilitację koni po urazach aparatu ruchu, wykorzystując działanie pola magnetycznego.
Do każdej derki dostępne są także dodatkowe elementy w postaci kapturów, które mają chronić szyję koni.