Wielki Szlem Jeździecki (ang. Rolex Grand Slam) to prestiżowe zawody pod patronatem Rolexa. Rozgrywane są zarówno w konkurencji skokowej, jak i WKKW. Pierwowzorem były Wielkie Szlemy w tenisie i golfie.
Idea
Ideą przyświecająca Wielkiemu Szlemowi Jeździeckiemu jest poszukiwanie perfekcji i najwybitniejszych zawodników. Dlatego rozgrywki odbywają się jedynie w najlepszych i najbardziej znanych ośrodkach.
Rolex Grand Slam słynie nie tylko z wielkich wygranych, ale również z wieloletniej tradycji i zainteresowania mediów.
Co roku, na zawody zapraszana jest także dwójka młodych talentów – aby umożliwić im starty na najwyższym poziomie i zobaczyć, czy w przyszłości będą na topie.
Wielki Szlem Jeździecki w skokach przez przeszkody
Cykl składający się z trzech spotkań na najpopularniejszych zawodach skokowych. Aby wygrać Wielki Szlem Jeździecki, zawodnik musi zająć trzy razy pierwsze miejsce (jedno, po drugim) w Grand Prix organizowanych w Aachen, Spruce Meadows i Genevie. To najbardziej pożądane zwycięstwo wśród skoczków. Możliwe są starty na różnych koniach.
Trzy wydarzenia składowe
- The World Equestrian Festival, CHIO Aachen, Niemcy (zawodnicy startują na trawiastym podłożu)
- CSIO Spruce Meadows “Masters” w Kanadzie (zawodnicy startują na trawiastym podłożu)
- CHI Geneva w Szwajcarii
Do tej pory, jedynie jednemu jeźdźcu udało się wygrać trzy konkursy z rzędu:
Scott Brash (Wielka Brytania) – w 2015 r. został mistrzem Wielkiego Szlemu Jeździeckiego na koniu Hello Sanctos.
Trofeum
Trofeum dla zwycięzcy jest wykonane ze srebra przez londyńskich jubilerów z firmy Garrard. Projekt stworzyła Corinna Pike, która jest odpowiedzialna za projektowanie królewskich klejnotów koronnych w Wielkiej Brytanii. Z przodu znajduje się ręcznie wygrawerowane logo Rolex Grand Slam. Całość waży 2 kg i ma wysokość około 46 cm.
Wielki Szlem Jeździecki w WKKW
Wielki Szlem Jeździecki w konkurencji WKKW składa się z trzech najtrudniejszych zawodów rangi CCI**** na świecie. Zawody organizowane są od 1999 roku. Aby zostać mistrzem Wielkiego Szlemu, jeździec musi wygrać wszystkie trzy spotkania, ale może startować na różnych koniach. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że pomiędzy pierwszym, a drugim konkursem jest jedynie tydzień przerwy.
Trzy wydarzenia składowe
- Rolex Kentucky Three-Day Event w Lexington, Stany Zjednoczone
- Badminton Horse Trials w Gloucestershire, Anglia
- Burghley Horse Trials przy Stamford, Anglia
Wygrane w Wielkim Szlemie Jeździeckim w WKKW:
Pippa Funell (Wielka Brytania) została mistrzem w 2003 r. Startowała na dwóch koniach: Primmore’s Pride (w Kentucky i Burghley) i Supreme Rock (w Badminton).
Michael Jung (Niemcy) wygrał w 2016 r. Również startował na dwóch koniach: La Biosthetique-Sam FBW (w Burghley i Badminton) i FischerRocana FST (w Kentucky).