Czym charakteryzuje się koński katar? Czy jest objawem poważnej choroby, czy może tylko drobną niedogodnością? Nasi eksperci pomogą ci ocenić sytuację!
Koński katar
Wypływ z nosa u koni może być objawem łagodnej choroby, jak i poważnego problemu, zagrażającego życiu. Warto umieć je rozróżnić i ustalić, czy problem wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, oraz jak właściwie opisać go podczas rozmowy z lekarzem. Jeśli koń ma problemy z oddychaniem, podczas oddechu wydaje niepokojące dźwięki lub wypływ zawiera krew czy pokarm, konieczne jest natychmiastowe wezwanie lekarza.
Układ oddechowy konia
Układ oddechowy można podzielić na górne i dolne drogi oddechowe. Do górnych dróg oddechowych należą: przewody nosowe, zatoki przynosowe (zatoka czołowa i parzyste zatoki szczękowe), worki powietrzne (występujące tylko u koniowatych rozszerzenie trąbki słuchowej, wypełnione powietrzem), krtań (miejsce „spotkania” układu oddechowego i układu pokarmowego) i górna część tchawicy. Dolne drogi oddechowe składają się z: dolnej części tchawicy (znajdującej się w klatce piersiowej) oraz oskrzeli i płuc. Pojawiający się wypływ z nosa może pochodzić z każdej wyżej wymienionej części. Należy zaznaczyć, że konie z natury są zwierzętami oddychającymi tylko i wyłącznie przez nozdrza.
Pamiętaj! Wypływ z nosa może oznaczać poważną chorobę! Jeśli wygląda niepokojąco, skontaktuj się z weterynarzem!