Wizyta lekarza
Co będzie się działo podczas wizyty weterynarza? Najważniejsze jest określenie przyczyny wypływu z nosa, co pozwoli na wprowadzenie prawidłowej terapii. Dzięki temu uniknąć można nadmiernego stosowania antybiotyków, gdy są one niepotrzebne. Ich nadużywanie prowadzi do antybiotykooporności (bakterie przestają być na nie wrażliwe).
O to zapyta weterynarz!
Kiedy wezwiesz do konia lekarza weterynarii, pierwszym jego krokiem będzie zebranie informacji od ciebie. Dobrze więc przygotować sobie odpowiedzi na takie pytania jak:
– Jakie są objawy, kiedy się pojawiły, czy nasilają się?
– W jakim wieku jest koń?
– Czy objawy pojawiły się także u innych koni w stadzie?
– Kiedy/Czy koń podróżował (zawody/pokazy), zmieniał stajnię lub miał kontakt z innymi (obcymi/nowymi) końmi?
– Czy nastąpiły zmiany żywienia, utrzymania, treningu?
– Kiedy ostatnio chorował? Czy był szczepiony (kiedy)?
Pierwszym krokiem podczas przyjazdu lekarza do stajni, będzie zebranie wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Każda informacja podawana przez opiekuna jest bardzo istotna. Zatajenie faktów skutkuje opóźnieniem postawienia prawidłowej diagnozy, wydłuża czas leczenia i zwiększa jego koszty oraz pogarsza możliwości wyleczenia konia.
Po zebraniu niezbędnych informacji postępowanie lekarskie podczas wizyty u konia z wypływem z nosa, obejmuje badanie kliniczne, ze szczególnym uwzględnieniem układu oddechowego. W jego skład powinno wchodzić: obserwacja konia w boksie (i sposobu oddychania), oglądanie nozdrzy oraz głowy i szyi zwierzęcia, pomiar temperatury wewnętrznej, osłuchiwanie serca z pomiarem tętna, osłuchiwanie tchawicy oraz płuc z określeniem ilości oddechów, omacywanie węzłów chłonnych, opłukiwanie zatok. Podczas badania pomocnym może być obejrzenie konia w ruchu, o ile stan pacjenta na to pozwala, z osłuchaniem płuc po wysiłku. W celu pogłębienia oddechów podczas osłuchiwania można także zakryć oba nozdrza konia na czas 30s (po odkryciu zwierzę złapie głębszy oddech, dzięki czemu nieprawidłowe dźwięki nasilą się i będą lepiej słyszalne dla badającego).