Poszukiwanie przyczyn
Surowiczy lub śluzowy wypływ może być powodem wirusowej infekcji, odpowiedzią dróg oddechowych na drażnienie (np. zapach mocznika unoszący się w stajni), objawem alergii lub początkową fazą poważnego problemu. W trzech pierwszych przypadkach zwykle wypływ jest łagodny i obustronny. Katar w przypadku astmy koni jest zwykle nawracający (w związku z ponownym kontaktem z alergenem) i często (lecz nie zawsze) towarzyszy mu kaszel i duszność. W przeciwieństwie do alergii w przypadku chorób wirusowych wypływowi towarzyszy podwyższenie temperatury ciała i ogólne osłabienie.
Śluzowo-ropny lub ropny wypływ ma zwykle związek z infekcją bakteryjną.
Jednostronny może być wynikiem np. infekcji zatok czy ropy zgromadzonej w worku powietrznym. Obustronny zaś wynikiem obustronnego zapalenia worków powietrznych czy zatok lub chorób bakteryjnych dolnych dróg oddechowych, jak zołzy czy zapalenie płuc. Zapalenie zatok jest zwykle związane z infekcją wierzchołka zęba czy zmianą nowotworową. Ropa zebrana w workach powietrznych jest zwykle powikłaniem zołz i brak interwencji w tym przypadku może prowadzić do powstawania „ropnych kamieni”, które bardzo trudno usunąć. Wszelkie masy znajdujące się w przewodach nosowych mogą być ciałami obcymi lub zmianami nowotworowymi.
Wypływ krwi z nosa lub wypływu podbarwionego krwią powinien być zawsze niepokojący dla właściciela. Najczęstszymi jego przyczynami są uszkodzenie drobnych naczyń, krwiak małżowiny sitowej, grzybica worków powietrznych, zmiany nowotworowe (w przypadku wypływu jednostronnego) czy powysiłkowe krwawienia z płuc i zaburzenia procesu krzepnięcia krwi (w przypadku wypływu obustronnego). Grzybica worków powietrznych jest bardzo poważnym stanem zagrażającym życiu zwierzęcia. Ze względu na obecność w workach powietrznych dużych naczyń krwionośnych, które są uszkadzane przez grzybnię może dojść do pęknięcia ich ściany i krwotoku, który nie da się opanować.
Wypływ śliny lub fragmentów pokarmu przez nos wymaga natychmiastowej interwencji, ze względu na ryzyko aspiracji pokarmu do płuc, co skutkuje poważnym zachłystowym zapaleniem płuc. Tego typu wypływ jest obserwowany w przypadku wrodzonych wady i dysfunkcji górnych dróg oddechowych, uszkodzenia nerwów krtani lub zatkania przełyku.
Nasi eksperci: lek.wet. Natalia Siwińska, lek.wet. Agnieszka Żak
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu