Tak jak w przypadku ludzi, końskie osobowości też bywają różne. Mogą być bardziej ekstrawertyczne i chętne do współpracy z otaczającym je światem lub być nieśmiałymi introwertykami, zamkniętymi w sobie.
Końskie osobowości to również kwestia przewagi półkuli mózgowej – prawej bądź lewej. Gdy połączymy dwie cechy – przewagę którejś z półkuli i skłonność do introwertyzmu bądź ekstrawertyzmu – otrzymamy cztery główne typy osobowościowe, występujące u naszych wierzchowców.
Jak to sprawdzić?
Zastanów się nad tym, jak bardzo energiczny jest Twój koń. Jeżeli jest wierzchowcem, który jest chętny do ruchu naprzód, jest szybki i skory do biegania – wówczas można określić go jako ekstrawertyka. Przeciwieństwem będzie koń introwertyczny, czyli taki który sprawia wrażenie ospałego, konia “do pchania” i powolnego.
Kolejną kwestią jest dominacja półkul. Półkula prawa odpowiada za emocjonalność i nerwowość. Takie konie są bardzo czułe, ale też niepewne siebie i płochliwe. Z kolei konie, u których dominuje lewa półkula, są dominujące, pewne siebie i ciekawskie.
Końskie osobowości – cztery typy
Wyróżniamy cztery typy koni:
- lewopółkulowych ekstrawertyków,
- lewopółkulowych introwertyków,
- prawopółkulowych ekstrawertyków;
- prawopółkulowych introwertyków.
Lewopółkulowy ekstrawertyk – to towarzyski koń ze skłonnością do dominacji. Oprócz swojej ekstrawertyczności – która cechuje się chęcią ruchu do przodu, szybką reakcją i nabuzowaniem – łatwo poznać go po wrodzonym sprycie, tworzeniu własnych pomysłów (te konie często uciekają z boksów!), inteligencji, żywiołowości i możliwym nieposłuszeństwie. W przypadku takiego konia należy przede wszystkim ustalić hierarchię pomiędzy sobą, a zwierzęciem i nie zanudzać go. Nauka powinna odbywać się poprzez zabawę, a właściciel powinien wykazywać się w pracy z koniem kreatywnością i cierpliwością.
Lewopółkulowy introwertyk – jest koniem sprytnym, leniwym i często upartym. Najczęściej wybiera drogę na skróty i stara się robić wszystko tak, aby tylko się nie napracować. Jest bardzo łakomy na przysmaki, a gdy coś nie idzie po jego myśli – może nawet zaatakować. Przez to, że konie te są bardzo pewne siebie, często nie uznają swojego właściciela na pozycji lidera. Do takiego konia trzeba dotrzeć i zrozumieć, co dla niego będzie zachętą do współpracy. Dobrym sposobem na porozumienie się będzie nagradzanie po pracy.
Prawopółkulowy ekstrawertyk – jest koniem nabuzowanym i pędzącym do przodu, a przy tym strachliwym i nieufnym. Ma tendencje do wspinania się, ucieczki i noszenia wysoko głowy. Sprawia wrażenie nadpobudliwego i trudno mu ustać w miejscu. W pracy z takim koniem trzeba przede wszystkim zadbać o zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i uspokajać go.
Prawopółkulowy introwertyk – to nieśmiały, niepewny siebie koń, który potrzebuje czasu, aby poznać oraz zaakceptować nowe rzeczy i ćwiczenia. Chociaż jest mniej energiczny od ekstrawertyka, również może w pewnym momencie “wybuchnąć” i rzucić się do ucieczki. Konie z taką osobowością są spięte, nieposłuszne i nieprzewidywalne. Do pracy z nimi trzeba uzbroić się w czas i cierpliwość, wtedy osiągnięte będą najlepsze rezultaty i zostaniecie dobraną parą.