Jak wygląda leczenie?
Leczenie ukierunkowane jest na zatrzymaniu dalszego postępu choroby zwyrodnieniowej, zwalczeniu istniejącego bólu, zlikwidowaniu przyczyny oraz regeneracji chrząstki. Zwykle stosuje się ogólnie leki przeciwzapalne dla poprawy samopoczucia zwierzęcia oraz suplementy paszowe wpływające na regenerację chrząstki stawowej, takie jak kwas hialuronowy, MSM czy glukozaminę i chondroitynę. Niezmiernie ważne jest prawidłowe podkucie ortopedyczne. Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych oraz preparatów regeneracyjnych. Obecnie mamy szeroką gamę preparatów należących do tej drugiej grupy.
Najpopularniejszym wykorzystywanym jest kwas hialuronowy, który jest naturalną składową mazi stawowej. Posiada on właściwości smarne i absorbuje uderzenia, dzięki czemu poprawia wykonywanie ruchów i uzupełnia ilość mazi stawowej. Obecnie na rynku dostępne są również preparaty zawierające jego kombinację z sorbitolem, który chroni kwas przed jego degeneracją. Posiadają wydłużony czas działania, jest przeciwutleniaczem i posiada wzmożony efekt przeciwbólowy.
Do naturalnych czynników regeneracji chrząstki należą natomiast m.in. komórki macierzyste, czynniki wzrostu oraz IRAP. Te pierwsze uzyskiwane są z mostka pacjenta i ich zadaniem jest przekształcenie się w chondrocyty i odbudowa chrząstki stawowej. Czynniki wzrostu izolowane są z krwi pacjenta i wstrzyknięte do stawu powodują proliferację i różnicowanie komórek oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Obecnie dużą popularnością, wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania cieszy się IRAP – autologiczna kondycjonowana surowica, zawierająca w swym składzie naturalne białka blokujące białka wywołujące kaskadę zapalną, zwane cytokinami zapalnymi (cząstki pobudzające stan zapalny oraz niszczące chrząstkę stawową).
IRAP nie zawiera żadnych syntetycznych składowych, w naturalny sposób hamuje stan zapalny oraz działa regeneracyjnie na chrząstkę stawową. Poza medycyną regeneracyjną coraz większą popularnością i skutecznością cieszą się zabiegi rehabilitacyjne. M.in. stosowanie terapii falą uderzeniową (ESWT), która poprawia ukrwienie, przyspiesza regenerację oraz organizację powstałych zmian kostno-chrzęstnych; Rehatron, terapeutyczne ultradźwięki, laser.
W zaawansowanych przypadkach osteoartrozy konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny polegający na trwałym usztywnieniu stawu lub neurektomii, czyli przecięciu nerwów, co jednak zwykle wyklucza konia z pełnego użytkowania.
Nasz ekspert: dr n. wet. Maciej Przewoźny