Zawody międzynarodowe bez Jarosława Skrzyczyńskiego, nowy tryb zatwierdzania propozycji zawodów – kolejne kontrowersyjne decyzje PZJ wywołały burzę w środowisku jeździeckim!
W środowisku jeździeckim zawrzało, gdy światło dzienne ujrzał raport z ostatniego posiedzenia Zarządu PZJ. Możemy w nim przeczytać dwie uchwały, które zwróciły na siebie uwagę pasjonatów jeździectwa.
Kontrowersyjne decyzje PZJ
Zawody bez Jarosława Skrzyczyńskiego
Jarosław Skrzyczyński, aktualny mistrz Polski i najwyżej klasyfikowany polski skoczek – jedyny w TOP 100 światowego rankingu – nie podpisał umowy trójstronnej, będącej warunkiem otrzymania powołania do Kadry Narodowej. Nie jest więc oficjalnie kadrowiczem. Wystąpił o zaproszenie na zawody międzynarodowe. Oto treść uchwały, jaką podjął w tej sprawie Zarząd PZJ:
Uchwała nr U/1796/5/Z/2018 z dnia 18-19.03.2018 r.
Z powodu pierwszeństwa dla Członków Kadry Narodowej Zarząd PZJ przyjmuje uchwałę o niezatwierdzeniu wniosku p. Jarosława Skrzyczyńskiego o przyznanie zaproszenia na wskazane zawody, z powodu braku statusu członka kadry narodowej.
W środowisku jeździeckim słychać wiele negatywnych komentarzy dla takiej decyzji Związku. Czy w ten sposób Zarząd próbuje skłonić najwyżej klasyfikowanego polskiego skoczka do zmiany decyzji w sprawie dyskutowanej umowy?
Nowy tryb zatwierdzania zawodów
Interesująca jest też uchwała dotycząca zmiany trybu zatwierdzania propozycji zawodów (U/1803/5/Z/2018). Do tej pory wystarczyła w tej sprawie decyzja biura PZJ. Teraz, mocą nowej uchwały, procedura została rozszerzona o konieczność zatwierdzenia propozycji zawodów międzynarodowych o decyzję Zarządu. Dopiero uzyskanie takiej zgody będzie pozwalało na złożenie propozycji w FEI. Nie podano uzasadnienia takiej decyzji.
Czy Zarząd zyska w ten sposób możliwość ręcznego sterowania kalendarzem zawodów w Polsce oraz narzędzie nacisku na organizatorów największych imprez jeździeckich? Przyczyny wprowadzenia nowego szczebla zatwierdzania propozycji zawodów wydają się niezrozumiałe.
Finansowe niejasności
W protokole znalazły się też dwie ciekawe uchwały, rzucające światło na stan finansów Związku. Pierwsza z nich (U/1788/5/Z/2018) stanowi o umorzeniu “brakujących środków pieniężnych (1597,80 PLN) wykazanych na pracownikach odpowiedzialnych za stan kasy gotówkowej w biurze PZJ”. Zarząd uzasadnia swoją decyzję niemożnością dojścia do tego, który z pracowników odpowiedzialnych za kasę jest bezpośrednio winien zaginięciu pieniędzy.
Druga uchwała dotyczy osób, które nie są w stanie udowodnić twierdzenia, że swoje należności wobec PZJ uiściły w gotówce. Uchwała nr U/1790/5/Z/2018 stanowi w tej sprawie, że “od osób będących w systemie księgowym dłużnikami Związku, twierdzących, że dług został uregulowany w formie gotówkowej, Związek będzie domagał się udokumentowania dokonania zapłaty. W przypadku braku dokumentu potwierdzającego wpłatę, dług będzie egzekwowany”.
Tekst: Anna Mędrzecka