Terapia falą uderzeniową jest bezpieczna dla konia i może wspomóc rehabilitację. Korzyści z Shock Wave Therapy (SWT) mogą być bardzo duże. Czy twój koń skorzystałby z takiej terapii?
Czym jest SWT?
Shock Wave Therapy to jeden z zabiegów, chętnie stosowanych przez lekarzy weterynarii i fizjoterapeutów. Terapia ta zyskała ona uznanie w takich gałęziach medycyny ludzkiej jak: chirurgia, ortopedia, medycyna sportowa.
Fala uderzeniowa jest falą akustyczną o dużej energii oraz częstotliwości od 16Hz do 20MHz. Wyróżniamy kilka metod jej powstawania: elektrohydrauliczną, elektromagnetyczną, piezoelektryczną i pneumatyczną. Zależnie od sposobu powstawania, mogą powstać różne rodzaje fali uderzeniowej. Pierwsze trzy z wymienionych wytwarzają zogniskowaną falę uderzeniową ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), natomiast w sposób pneumatyczny powstaje fala promienista RSWT (Radial Shock Wave Therapy). Mają one różne właściwości i różnią się działaniem. ESWT przenika do głębokości nawet 12,5cm, zaś RSWT wnika znacznie płycej, na głębokość około 3,5cm. Różny jest również sposób wnikania energii w głąb ciała. Zogniskowana fala uderzeniowa kierunkuje swoje działanie na konkretny punkt, dzięki czemu tkanki z nim sąsiadujące nie są narażone na uderzenie wysokiego ciśnienia. Promieniowa fala uderzeniowa oddziałuje na wszystkie tkanki jednakowym ciśnieniem, jest ono jednak niższe niż w przypadku ESWT, a penetracja dużo płytsza.
Korzyści z Shock Wave Therapy
- zwiększona produkcja kolagenu – jest on niezbędny w procesie odbudowy tkanek mięśniowo-szkieletowych. Dlatego fala uderzeniowa znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń tkanek: mięśniowej, ścięgnistej oraz kostnej. Często wykorzystywana jest np. w terapii grzbietu.
- stymulowanie osteogenezy – fala uderzeniowa dobrze sprawdza się w terapii trudno gojących się złamań oraz mikrouszkodzeń kości, jak np. bukszyny, złamanie trzeszczki pęcinowej
- polepszenie metabolizmu – zwiększenie mikrokrążenie okolicy zabiegowej pozwala lepiej odżywiać i zaopatrywać w energię zmienione chorobowo tkanki i szybciej usuwać produkty przemiany materii (np. kwas mlekowy lub histaminę), dzięki czemu proces regeneracji przebiega dużo sprawniej
- zwalczanie entezopatii – są to bolesne zmiany w obrębie przyczepu części ścięgnistej mięśnia do kości. Polega na kruszeniu i usuwaniu zwapnień tworzących się w obrębie tkanek miękkich. To działanie fali uderzeniowej często wykorzystywane jest u koni w przypadku uszkodzenia przyczepów mięśnia międzykostnego.
- działanie analgetyczne (przeciwbólowe) – Czas trwania oraz mechanizm powstawania tego efektu nie jest dokładnie poznany. Mówi się, że zwiększenie przepływu krwi zmniejsza stan zapalny danej okolicy, a hiperstymulacja receptorów w obszarze poddanym zabiegowi może wyhamować impulsy bólowe zgodnie z mechanizmem bramki kontrolnej. Inna teoria mówi o tym, że energia fali uszkadza błony komórkowe, hamując tym samym przewodnictwo sygnałów bólowych. Ze względu na ten efekt zaleca się kontrolowany ruch do kilku dni po zabiegu.