Jaką wcierkę zastosować po treningu, jaką w przypadku kulawizny? Czym potraktować obolały grzbiet? Proponujemy Wam krótki przewodnik po wcierkach!
Krótki przewodnik po wcierkach
Obecnie w sklepach jeździeckich oraz zakupowych portalach internetowych dostępna jest cała gama przeróżnych preparatów pod powszechnie stosowaną nazwą – wcierka. Najczęściej dwa kluczowe słowa widnieją na etykiecie: rozgrzewająca lub chłodząca z możliwością wariacji pod tytułem rozgrzewająco-chłodząca. Ale co to konkretnie znaczy dla właściciela konia? Czym tak naprawdę różni się działanie wcierek? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu?
Otóż zasada jest niezmiernie prosta. Na etykiecie możemy zazwyczaj przeczytać szczegółowy ich skład. W oczy rzucają się składniki powtarzalne dla każdego rodzaju wcierek. Przy preparatach rozgrzewających zawsze pojawia się kamfora oraz alkohol, natomiast przy wcierkach chłodzących mentol. Towarzyszą im najczęściej inne składniki takie jak arnika, czarci pazur, kapsaicyna, olejek eukaliptusowy , oczar wirginijski czy mięta.
Wcierki rozgrzewające
Generalnie składniki zawarte w tego rodzaju wcierkach mają za zadanie rozgrzanie ścięgien, stawów czy też obolałych mięśni w celu złagodzenia niebakteryjnych objawów zapalenia czy likwidowaniu obrzęków oraz przyśpieszenia procesów regeneracyjnych poprzez wywołanie miejscowego przekrwienia krwi. Składniki działają drażniąco, miejscowo pobudzając receptory czucia znajdujące się w warstwie skóry właściwej, wywołując tym samym poczucie ciepła. Ponadto mogą one również podrażniać receptory bólowe dając tym samym efekt zniesienia czucia bólu (kapsaicyna)
Najczęściej pojawiającym się składnikiem w tego rodzaju wcierkach jest kamfora jako roztwór spirytusowy. Dodatkowo w zależności od upodobań producenta w tego rodzajach preparatach można spotkać kapsaicynę czy czarci pazur. Trzeba jednak pamiętać, że dwie ostatnie substancje znajdują się na oficjalnej liście FEI jako środki dopingujące o silnym działaniu przeciwbólowym, w związku z czym wybierając się na zawody musimy zostawić je w domu, aby nie zostać zdyskwalifikowanym i zawieszonym.
Wcierki rozgrzewające stosuje się przed jazdą – około 10-15 minut poprzez wtarcie odpowiedniej ilości preparatu w ścięgna i mięśnie, w przypadku stłuczeń ale nie grzejących, przy wszelkiego rodzaju zgrubieniach na ścięgnach, nakostniakach, obolałych mięśniach.
Wcierki chłodzące
Zadaniem składników zawartych w tego rodzaju wcierkach jest chłodzenie zmęczonych treningiem ścięgien, wiązadeł czy też stawów poprzez drażnienie receptorów czucia bólu zlokalizowanych w skórze właściwej. Dodatkowo dochodzi do likwidacji świeżo powstałych obrzęków i stanów zapalnych.
Dość często na etykiecie pojawia się substancja o „dziwnej” nazwie D-Pantenol. Dla niewtajemniczonych jest to prowitamina B5 o silnym działaniu penetrującym skórę. W przemyśle „ końskim” wykorzystywany jest często 5-10% żelowy roztwór D-Pantenolu, który w połączeniu na przykład z arniką i mentolem ba bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz łagodzące i tym samym nie jest środkiem dopingującym.
Wcierki tego rodzaju zaleca się stosować zaraz po jeździe. Idealnym rozwiązaniem byłoby uprzednie schłodzenie końskich nóg strumieniem bieżącej wody – swoisty hydromasaż a potem nałożenie niewielkiej ilości wcierki chłodzącej.
Chłodzi się również „grzejące” stłuczenia stawów oraz zapalenia ścięgien. Jednak takiego typu zabiegi muszą być bezwzględnie wykonywane po uprzedniej konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii.
Zapewne każdy zadaje sobie teraz pytanie: to w końcu co kupić i jaki preparat powinno się obowiązkowo posiadać w stajennej apteczce? Otóż odpowiedź jest prozaicznie prosta. Zawsze trzeba mieć preparat rozgrzewający ale raczej skłaniałabym się do unikania posiadania preparatów zawierających kapsaicynę, gdyż niewłaściwym jej użyciem możemy zrobić koniowi więcej szkody niż pożytku oraz prosty najzwyklejszy żel chłodzący.
KAMFORA TO:
- Organiczny związek chemiczny z grupy terpenów, pochodna kamfenu
- W roztworach spirytusowych i olejowych ( pod postacią maści ) stosowana w medycynie jako lek do użytku zewnętrznego
- Sama kamfora bardzo dobrze przenika przez skórę, powodując uczucie zimna, podobne do tego wywoływanego przez mentol.
- Maści i roztwory spirytusowe kamfory mają działanie rozgrzewające i znieczulające
Podstawowy skład wcierek
Wcierki rozgrzewające | Wcierki chłodzące |
· Kamfora jako roztwór spirytusowy · Czarci pazur · Kapsaicyna · Oczar wirginijski · Nagietek · Jeżówka · Piołun · Olejki eteryczne | · Kamfora – wodny roztwór · Mentol · Olejek eukaliptusowy · Mięta · D-Panthenol · oczar wirginijski · czysty alkohol ( skażony ) ale nie w połączeniu z kamforą |
Nasz ekspert: Agnieszka Bestry