Ćwiczenie: Przez płot “HOP”
Teren to wspaniałe pole doświadczeń. Poćwiczyłeś ujeżdżenie? Czas na skoki. Zanim zdecydujesz się na skoki w terenie upewnij się, że w podłożu nie ma dziur, ani leżących ostrych przedmiotów. Jeśli nie znasz wybranej trasy, lepiej bądź ostrożny. Bez problemu można pokonywać leżące na ziemi gałęzie, traktując je jak drągi gimnastykujące konia. Skakać można na przykład przewrócone kłody drzew, zaczynając zawsze od niewielkich wysokości, żeby nie przestraszyć swojego wierzchowca. Takie stałe przeszkody terenowe bywają niebezpieczne, ponieważ w przeciwieństwie do parkurowych przeszkód nie są ruchome. Z drugiej strony konie chętnie je pokonują, szczególnie w towarzystwie drugiego konia. To doskonała skokowa zabawa, ćwiczenie równowagi , odwagi i siły. Skakać w terenie należy tylko przeszkody o łagodnej górnej linii, wykluczone jest pokonywanie np. gruzu, pordzewiałych blaszanych czy szklanych przedmiotów. Nigdy nie skacz, jeśli nie widzisz, jaki rodzaj podłoża znajduje się po drugiej stronie przeszkody. I nie skacz też płotu sąsiada, może nie być zachwycony…
Ćwiczenie: Wjazd i zjazd, górką do gwiazd!
Wykorzystanie naturalnych nierówności terenu rozwija kuca wszechstronnie. Wjazdy i zjazdy z górki pozwalają rozruszać i rozciągnąć mięśnie, ćwiczą siłę, równowagę i koordynację. Jeżdżenie z górki i pod górkę wzmacnia mięśnie grzbietu konia. Zbyt rzadko na terenie własnej stajni mamy okazję trenować na nierównościach. Jeśli więc w lesie trafia się taka okazja, warto chwilę jej poświęcić. Górkę można pokonywać z różnych stron, podczas zjazdów i wjazdów wykonując przejścia i zatrzymania. Koń z górki powinien schodzić prosto w dół, nigdy bokiem. Zdjęcie górka
Niezależnie który rodzaj treningu i jakie ćwiczenia dobierzesz dla swojego kuca, pamiętaj aby były one różnorodne. Dla zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzęcia, kuca należy wychowywać wszechstronnie, nawet jeśli jego przyszła kariera sportowa będzie wąska i ściśle określona. Skoki, ujeżdżenie, teren, praca w ręku… Dzięki ujeżdżeniu koń pracuje nad koordynacją i rozluźnieniem, skoki pozwalają się rozciągnąć i wzmocnić, a na skutek jazd terenowych koń jest szczęśliwszy, bystry i odważny. Praca w ręku (jeśli dobrze wykonana) uczy szacunku do człowieka, zawęża kontakty koni z ludźmi, uczy jak ustępować od nacisku. Do pracy więc! Prosto, różnorodnie i konsekwentnie Trenujmy kuce najlepiej, jak potrafimy, a dzieci i konie będą nad wdzięczne…
Tekst: Marta Kunka