Końskie plecy potrafią dość dynamicznie się zmieniać. Niestety sprawia to, że siodło, które kiedyś doskonale pasowało nagle staje się zupełnie bezużyteczne. Wtedy musimy rozejrzeć się za nowym sprzętem a stary wystawić na sprzedaż. Podpowiadamy jak do tego podejść, by kupno i sprzedaż siodła przebiegły bez problemów.
Kupno i sprzedaż siodła
Znaj wymiary – w pierwszej kolejności należy dokładnie pomierzyć nasze stare siodło. Nie chodzi jedynie o rozstaw łęku i wielkość siedziska. Warto znać także szerokość kanału na kręgosłup i długość tybinki. Przyda się to nie tylko podczas pisania ogłoszenia o sprzedaży, lecz także podczas poszukiwań nowego siodła. Jeżeli ma ono numer seryjny, warto sprawdzić co on oznacza w internecie lub bezpośrednio u producenta. Często zawiera on wiele cennych informacji.
Porównaj ceny – zanim wystawisz siodło na sprzedaż (lub zdecydujesz się na zakup), porównaj jego ceny w innych ofertach i zobacz, za ile ludzie je kupują. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko, że dasz zawyżoną lub zaniżoną kwotę. Pozwoli ci to także zorientować się w ofercie i modelach dostępnych na rynku. Pamiętaj, by w cenie wystawianego na sprzedaż siodła uwzględnić możliwość jej negocjacji przez potencjalnego kupującego. Sam także podczas kupowania sprzętu próbuj zbić kwotę wyjściową. Zawsze warto próbować.
Pamiętaj o zdjęciach – jeżeli kupujesz siodło zawsze proś o dokładne zdjęcia. Zwłaszcza takich elementów jak przedni i tylny łęk, przystuły i poduszki. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz możliwości zobaczenia siodła na żywo. Jeżeli sprzedający zacznie robić problemy, to oznaka, że może nie mieć do końca czystych intencji. Z kolei jeżeli sprzedajesz siodło także warto je dokładnie obfotografować. Po pierwsze – zwiększy to zaufanie kupującego, po drugie będzie dowodem na stan siodła przed ewentualną wysyłką.
Tekst jest ważny – oczywiście tekst ogłoszeń. Dotyczy to zarówno kupujących jak i sprzedających. Dobrze skonstruowana oferta powinna zawierać takie informacje jak cena, wymiary (rozstaw łęku, wielkość siedziska i długość tybinki), rodzaj, marka, numer seryjny, miejsce, w którym można je obejrzeć i możliwość ewentualnych testów. Oczywiście do tego wszystkiego powinny być także dołączone oryginalne zdjęcia.
Pamiętaj o umowie – nieważne, czy wysyłasz siodło na testy czy je sprzedajesz lub kupujesz. Każda z tych transakcji powinna być poparta odpowiednią umową. W internecie znajdziesz odpowiednie wzory tego typu dokumentów. Przy wysyłaniu siodła na testy warto zrobić zdjęcia sprzętu i dodać je jako załącznik do umowy. W treści warto także opisać stan, w jakim znajdowało się ono przed wysyłką łącznie z ewentualnymi uszkodzeniami. Jeżeli nie znamy sprzedającego zawsze prośmy o wysyłanie siodła za pobraniem i sprawdzajmy paczkę przy kurierze. W ten sposób zminimalizujmy ryzyko oszustwa.
Tekst: Judyta Ozimkowska