Kurkuma dla koni? Nowe badania Uniwersytetu w Illinois sprawdzały czy kurkuma może być pomocna przy, niektórych końskich dolegliwościach. Może warto trzymać jakiś zapas w stajni?
Kurkuma dla koni:
Grupa badaczy prowadziła badania pilotażowe mające sprawdzić wpływ kurkumy na pasożyty jelitowe u koni, na stany zapalne i na wydalanie przez konie tzw. „dobrych bakterii” typu: Streptococcus bovis/equinus, Clostridium difficile i Clostridium perfringens.
Kurkuma znana jest z właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwpasożytniczych. Hipoteza zakładała, że będzie pomocna w podobnych kwestiach w końskich organizmach.
Samantha Wuest, Rebecca Atkinson i Stephanie Bland podzieliły 12 koni na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała codziennie 15g, specyfiku z zawartością 95% kurkumy przez 30 dni. Druga grupa nie otrzymywała żadnych preparatów.
Zbierano próbki odchodów w celu zbadania występowania pasożytów. W próbkach krwi sprawdzano sedymentację erytrocytów, jako wskaźnik stanu zapalnego. Badacze w Journal of Equine Veterinary Science opisali, ze kurkuma nie miała zauważalnego wpływu na zmniejszenie ilości pasożytów, czy wydalanie dobrych bakterii. Także, niestety w tym zakresie okazała się nie skuteczna i nie będą prowadzone dalsze badania.
W 14 dniu badań zauważono jednak poprawę w wynikach badań krwi. Wykazano pozytywny wpływ kurkumy na zmniejszenie stanu zapalnego u koni. Jako, że były to badania pilotażowe konieczne będą kolejne testy w tej dziedzinie, aby móc określić, jak wpływa kurkuma na stan zapalny, jaka jest jej optymalna dawka itp. Kolejno należy też sprawdzić, czy sama kurkuma jest wydajniejsza i bardziej efektywna niż standardowo wykorzystywane leki.
Podobne badania prowadzono w zakresie aloe vera, którego skuteczność była zauważalna. Jednak nie była tak znacząca, jak powszechnie używany lek na wrzody u koni. Z kolei podczas innych testów wykazano, że lawenda może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomu stresu podczas transportu koni.
Źródło: A Pilot Study on the Effects of Curcumin on Parasites, Inflammation, and Opportunistic Bacteria in Riding Horses, S. Wuest, R.L. Atkinson, S.D. Bland, Journal of Equine Veterinary Science DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jevs.2017.06.010, MZ