Jaki wpływ miała derka na termoregulację u koni?
Strefa termoneutralna (TMZ) dla koni została określona roku na 5-25°C. W tym zakresie konie mogą komfortowo utrzymać temperaturę ciała przy niewielkim nakładzie energii metabolicznej i negatywnym wpływie na ich dobrostan. Podczas stresu cieplnego następuje znaczne zwiększenie utraty ciepła przez parowanie i wzmożone pocenie. Naukowcy zauważyli, że konie które miały na sobie derki nie mogły tak efektywnie korzystać z tych mechanizmów ochładzania organizmu. Derka mogła zahamować zdolność koni do termo-regulowania w procesie naturalnego parowania. Badacze podkreślają, że przy temperaturze powietrza 25°C temperatura ciała koni derkowanych wciąż mieściła się w normie.
„Chociaż wiemy, że konie potrafią adaptować się do wysokich temperatur ryzyko stresu termicznego jest większe, kiedy zwierzęta nie mogą w pełni wykorzystać mechanizmów ochładzania ciała.” – dodają.
Co ważne w badaniu brały udział tylko konie o ciemnym umaszczeniu, naukowcy nie wiedzą, jak takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku koni o jasnych maściach, oraz jaki byłby efekt przy innego rodzaju derkach np. siatkowych chroniących przed owadami.
„Stosowanie lekkich derek latem powinno zawsze być rozważane pod względem temperatury otoczenia, obecności chorób skóry u konia, rodzajem hodowli oraz monitorowaniem zachowania i stanu danego konia.” – dodaje Barbara Padalino.
Źródło: Effects of a light colored cotton rug use on horse thermoregulation and behavior indicators of stress, B. Padalino, J. Loy, L. Hawson, H. Randle,https://doi.org/10.1016/j.jveb.2018.03.003