Lato w stajni to dla wielu ulubiona pora roku. Ale, jak zawsze, trzeba pamiętać o właściwej opiece nad koniem! Co musisz uwzględnić podczas opieki nad koniem latem?
Letnie żywioły w stajni – Zaopiekuj się mną #4
To już! Coraz wyższe temperatury, piękne słońce, a czasem gwałtowne burze zakończone tęczą…lato w pełni! A wraz z nim owady, upały i sezon pastwiskowy. Jak zadbać o swojego konia latem? Jak zapewnić mu zdrowie i bezpieczeństwo? Razem z nami zrób wszystko, aby ta wspaniała pora roku była jak najbardziej udana i beztroska. Oswójcie letnie żywioły!
OGIEŃ
Letnie słońce jest wspaniałe, kiedy spędzasz wakacje nad morzem, ale w stajni potrafi czasem dać się we znaki. Co robić, kiedy temperatury szybują niebezpiecznie w górę? Pamiętaj, że ekstremalne upały mogą być dla koni bardzo niebezpieczne. W wyjątkowo ciepłe dni koń szybciej się męczy, bardziej poci, a wraz z potem pozbywa się z organizmu ważnych składników odżywczych. Dodatkowo jeśli pozostawimy konia na nieosłoniętym wybiegu, bez dostępu do cienia i wody, narażamy go na udar, a to może skończyć się nawet jego zgonem!
Warto czasem rozważyć wypasanie koni nocą. Konie widzą w ciemności znacznie lepiej niż ludzie, a w godzinach nocnych nie dokuczają im owady i upał.
Przetrwaj upały
– Dostęp do cienia – Bardzo dobrze, jeśli twój koń latem spędza czas na dworze, ale pamiętaj, że nie powinien to być jedynie wygrodzony kawałek łąki. W gorące dni koń powinien mieć dostęp do cienia. Dobrze sprawdzą się w tym celu odpowiednio zadbane drzewa (bez niskich gałęzi czy ostrych sęków). Jeśli w okolicy nie ma drzew, zadbaj, aby koń miał dostęp do dającej cień wiaty.
– Dostęp do wody – Dostęp do wody jest niezbędnym czynnikiem pozwalającym przetrwać koniom najgorsze upały. Oczywiście konie potrzebują możliwości napojenia zawsze, nie tylko latem. Teraz jednak woda jest szczególnie istotna. Wątek ten rozwiniemy nieco dalej.
– Dobry plan treningów – Pamiętaj, aby tak zaplanować sobie pracę z koniem, żeby treningi nie wypadały między 10 a 15, w porze, kiedy słońce świeci najmocniej, a temperatury są najwyższe. Przeciążenie organizmu w trudnych warunkach może, zwłaszcza u koni w lżejszym treningu, spowodować poważne konsekwencje, włącznie z szokiem i śmiercią zwierzęcia. Lepiej przyjechać do stajni wcześnie rano bądź późno po południu i wieczorem.
– Dobry plan odżywiania – Latem konie obficie się pocą, i oprócz wody tracą wiele cennych mikroelementów. Dieta konia nie może być zbyt obfita w białko (jego trawienie może podnosić temperaturę ciała) – jego udział nie powinien przekraczać 14% masy posiłku u młodych pracujących koni, a u starszych zwierząt zbliżać się do 10%. Ważne też, aby dostarczać koniowi sól i elektrolity.