Co z tych obserwacji wynika?
Naukowcy doszli do wniosku, że żucie związane jest z przejściem z suchości w jamie ustnej spowodowanej stresem (pobudzenie sympatyczne) do ślinienia związanego z rozluźnieniem (aktywność przywspółczulna).
Wyniki badań sugerują, że nieodżywcze żucie nie jest używane przez konie, jako sygnał uległości w obserwowanych kontekstach. Jednak miało miejsce po napiętej sytuacji, prawdopodobnie w odpowiedzi na suchość w jamie ustnej.
Zespół badawczy przyznaje, że potrzebne są dalsze badania, aby zmierzyć reakcje na stres związane z żuciem.
W badaniu podkreślono jednak, że lizanie i żucie prawdopodobnie występuje po stresującej sytuacji. Może być stosowane jako wskaźnik behawioralny, że poprzednia sytuacja była postrzegana przez konia jako stresująca.
“Badanie wykazało, że konie żują między spokojnymi i stresującymi sytuacjami, ale nie mówi, czy żucie jest odpowiedzią na stan rozluźnienia, czy też żucie pomaga im się zrelaksować.”
Źródło: Position statement on the use/misuse of leadership and dominance concepts in horse training, https://equitationscience.com/equitation/position-statement-on-the-use-misuse-of-leadership-and-dominance-concepts-in-horse-training