Chorób oczu nie należy bagatelizować! Jeżeli widzisz, że coś z nimi jest nie tak – od razu reaguj. Z tekstu naszego eksperta dowiesz się z jakimi problemami może zmagać się Twój koń i jak sobie z nimi radzić.
Łzy u koni – nie tylko wzruszenia
Jednym z podstawowych objawów chorób oczu jest łzawienie. Zwykle nadmierne łzawienie u koni kojarzy się z zapaleniem spojówek. Owszem, jest to najczęstsza przyczyna łzawienia, dlatego te tematy zostaną omówione razem. Należy jednak pamiętać, że wiele chorób dotyczących głębszych części gałki ocznej, nie widocznych „gołym okiem”, również może objawiać się łzawieniem.
Spojówki – czym dokładnie są?
Spojówka jest to nazwa błony śluzowej oka, czyli delikatnej, cienkiej tkanki, której zadaniem jest chronić gałkę oczną. Spojówka pokrywa wewnętrzną stronę powiek – jest to spojówka powiekowa oraz częściowo nachodzi na gałkę oczną – jest to spojówka gałkowa. Jej zadaniem jest nawilżanie oka, ułatwianie ruchów gałki ocznej oraz ochrona oka przed infekcjami. Spojówka oka wydziela substancje śluzowe stale, w umiarkowanych ilościach, tak samo jako błona śluzowa nosa czy jamy ustnej. Dopiero po podrażnieniu dochodzi do obrzęku spojówek i powstawania nadmiernej ilości wydzieliny – w taki sposób spojówka stara się uchronić oko przed uszkodzeniami.
Prawidłowo spojówki powinny być gładkie, błyszczące, różowe. Chociaż zdarzają się też fragmenty pigmentowane na ciemno, zwłaszcza u koni karych i gniadych. Najczęściej pigmentowany jest łuk trzeciej powieki widoczny w kącie oka od strony nosa (kącie przyśrodkowym oka). Spojówki rozpulchnione, czerwone, czy też z widocznymi czerwonymi naczynkami są nieprawidłowe. Często tak wyglądającym spojówkom towarzyszy nadmierne łzawienie. Również odbarwienia miejsc wcześniej pigmentowanych są nieprawidłowe.