Czy wiesz, że… Najczęściej przyczyną łzawienia jest zapalenie spojówek. Może być alergiczne, bakteryjne, grzybicze, wirusowe lub na tle drażnienia
W sezonie letnim często mamy do czynienia z alergią na pyłki roślin. Natomiast zimą na kurz i roztocza z siana lub słomy. Przy alergicznym zapaleniu spojówek łzawienie dotyczy obojga oczu, ale może mieć różne nasilenie. Raz łzawi bardziej jedno oko, innym razem drugie. Łzawienie na tle infekcji może dotyczyć obojga oczu, albo tylko jednego. Czynniki infekcyjne dostają się do oczu z powietrza, z kurzu, albo są „wtarte” przy ocieraniu przez konia głową o różne przedmioty, drzewa lub mogą dostać się do oka razem z ciałem obcym, np. kłosem trawy czy ziarenkiem piasku. Zwykle zakażeniom bakteryjnym towarzyszy gromadzenie się ropy w kącikach oczu albo nawet wypływanie ropy razem ze łzami. Nie jest to jednak regułą i mogą zdarzać się bakteryjne zapalenia spojówek bez wydzieliny ropnej. Czasami zdarza się, że do zakażeń, których pierwotną przyczyną były wirusy czy grzyby dołączają się bakterie i może pojawiać się ropa. Są to tzw. mieszane zakażenia.
Szczególnie groźne są sytuacje, gdy do oka dostanie się ciało obce.
Najczęściej są to cząstki roślin, np. kłosy, kawałki gałęzi, łodyg albo ziarenka piasku czy owady. W takich sytuacjach oko łzawi nadmiernie w celu pozbycia się ciała obcego. Jeżeli się to nie uda konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. Ciała obce są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że wbije się ono w rogówkę, czyli część gałki ocznej, przez którą koń widzi. W takiej sytuacji usunięcie ciała obcego jest trudne i wymaga dużej precyzji, aby nie uszkodzić dalszych struktur oka.
Problemem są również blizny pozostające na rogówce po dużych ciałach obcych. Zmniejszają one pole widzenia konia (są to białe zmętnienia na rogówce). Kolejnym problemem mogą być wspomniane wcześniej czynniki zakaźne znajdujące się na ciele obcym. Zwłaszcza na roślinach – takie zakażenia po wbitych ciałach obcych mogą dawać bardzo wiele powikłań, np. trudno gojących się owrzodzeń rogówki i wydłużać proces leczenia oka. Zdarzają się sytuacje, gdy ciało obce wejdzie dalej niż tylko w rogówkę. Wtedy, niestety, zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest usunięcie gałki ocznej ze względu na zbyt wiele zniszczonych struktur we wnętrzu oka.