Przewód nosowo-łzowy
Prawidłowo wydzielane łzy powinny wpływać z worka spojówkowego do nosa przez przewód nosowo-łzowy. Ma on swój początek na brzegach powiek, w przyśrodkowym kącie oka (małe punkty bardzo dobrze widoczne u ludzi) a kończy się w jamie nosowej nieco powyżej chrap konia. Czasami dochodzi do zatkania tego przewodu. Powodem mogą być przewlekłe choroby powiek czy spojówek albo choroby nosa, np. uszkodzenia po uderzeniach, polipy w jamie nosowej, nadmiar wydzieliny w przebiegu chorób układu oddechowego. Kiedy przewód nosowo-łzowy jest zatkany łzy nie mogą normalnie spływać do nosa i wylewają się na skórę twarzy. Leczenie polega na odetkaniu i przepłukaniu przewodu nosowo-łzowego. Najważniejsze jest wyleczenie przyczyny podstawowej, aby problem nie nawracał.
Leczenie chorób oczu
Leczenie chorób przednich struktur gałki ocznej np. spojówek czy rogówki polega przede wszystkim na stosowaniu kropli okulistycznych do worka spojówkowego. Często konieczne jest stosowanie kilku rodzajów kropli do oczu albo maści i to kilka razy dziennie. Krople powinny być podawane w odstępach min. 15-minutowych, maść nakładamy po zastosowaniu ostatnich kropli, aby jak najdłużej pozostały w worku spojówkowym. W chorobach tylnych struktur gałki ocznej często poza kroplami do oczu konieczne jest także ogólne podawanie leków w zastrzykach domięśniowych, np. leków przeciwzapalnych sterydowych lub niesterydowych, antybiotyków. Jak widać leczenie chorób oczu wymaga dużo cierpliwości ze strony opiekuna konia oraz ze strony samego zwierzęcia. Zwykle najgorsze są pierwsze dni, gdy występuje ból oka i koń nie pozwala się dotknąć w okolicy chorego oka. W kolejnych dniach, gdy już zadziałają leki i ból zostanie zniesiony, większość koni pozwala zakraplać sobie oczy bez większych problemów.
Pamiętaj!
W przypadku problemów z oczami zawsze warto zdecydować się na wizytę lekarza weterynarii posiadającego odpowiedni sprzęt. Musi on dokładnie zbadać całe oko, nawet jeśli problem wydaje się dotyczyć jedynie spojówek. Wiele nieleczonych bądź źle leczonych chorób oczu pozostawia trwałe ślady i może wiązać się z dalszymi powikłaniami. Użytkowanie koni z chorymi oczami w pewnym momencie staje się niebezpieczne. Zawsze należy szczególnie przyłożyć się do leczenia chorób oczu już przy początkowych objawach.
Tekst: Lek. wet. Elżbieta Andrzejewska