Magnez w końskiej diecie to ważny makro minerał występujący w większości pasz. Odgrywa integralną rolę w skurczu mięśni, wzroście szkieletu i różnorodnych układach enzymatycznych.
Magnez w końskiej diecie
Magnez (Mg), który jest sklasyfikowany jako makroelement , odgrywa kilka ważnych ról w ciele konia. Około 60% magnezu konia znajduje się w kościach, a kolejne 30% w tkance mięśni szkieletowych. Nic więc dziwnego, że ten minerał odgrywa kluczową rolę w skurczu i relaksacji mięśni. Dodatkowo magnez pomaga utrzymać odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową i elektrolitowo-wodną oraz aktywuje wiele enzymów w organizmie m.in. obejmują te zaangażowane w wytwarzanie energii komórkowej i interpretację informacji genetycznej.
Powszechnie reklamuje się go jako super minerał, który posiada wiele korzystnych efektów. Wpływa na uspokojenie, poprawę kondycji serca, stanu kopyt, czy polepszenie równowagi hormonalnej. Jednak badania potwierdzające te tezy są ograniczone.
Zgodnie z wymogami żywieniowymi koni National Research Council’s Nutritional Requirements koń o wadze 500 kg spożywać około 7,5 g Mg dziennie (lub 15 mg / kg masy ciała na dzień).
Najczęściej stosowane karmy zawierają 0,1-0,3% Mg, przy czym około połowa tego magnezu łatwo się wchłania, głównie przez jelito cienkie. Jak w przypadku każdego składnika diety, wymagania żywieniowe będą się różnić w zależności od wieku, rasy i użytkowania konia. Na przykład, klacze w późnej ciąży wymagają 287-450 mg Mg dziennie w celu wspomagania rozwoju płodu.
Niewystarczające spożycie magnezu objawia się drżeniem mięśni, nerwowością, ataksją (brakiem koordynacji), a w rzadkich przypadkach zapaścią i śmiercią.
NRC sugeruje, że stężenie Mg wynoszące 0,8% dowolnej paszy może prowadzić do toksyczności. Badania wykazały jednak, że konie tolerują siano z lucerny zawierające 0,5% Mg.
Podobnie jak w przypadku wszystkich minerałów, Mg spełnia określone role i musi być podawany w równowadze z innymi składnikami odżywczymi, biorąc pod uwagę wiek, wagę, rasę, wzrost, ciążę, laktację konia i trening.
Wszystkie wątpliwości dotyczące żywienia konia, jego diety powinno konsultować się ze specjalistą.
Małgorzata Zbierska