Kontuzja, zabieg – konie czasem wymagają rehabilitacji. Jakie są jej najczęstsze formy i co robić, żeby nasz koń wrócił do zdrowia i formy?
Masaż koni – droga do zdrowia
Rehabilitacja to istotny etap powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej po przebytych zabiegach i kontuzjach. Wspomaga leczenie schorzeń układu ruchu, przyspiesza gojenie się ran, jest najskuteczniejszą metodą walki z bólem, a także służy poprawie kondycji, siły i wydolności zwierząt. Może być stosowana też jako profilaktyka u koni sportowych i rekreacyjnych oraz przed nawrotami kontuzji a także u koni starszych. W tym artykule omówimy poszczególne techniki masażu, ich wpływ na organizm oraz zajmiemy się stretchingiem, czyli rozciąganiem.
Masaż koni – różne formy
Masaż jest formą terapii, która ma przynieść określone skutki w zależności od jego rodzaju. Dla każdego rodzaju masażu zamierzenia nieco się różnią, natomiast ogólne zalety tego typu terapii to m.in.:
– redukcja usztywnień
– rozluźnienie partii mięśniowych i poszczególnych mięśni
– odprężenie psychiczne
– poprawa krążenia krwi i limfy
– inicjacja procesów naprawczych w organizmie
– obniżenie nadmiaru kwasu mlekowego w mięśniach
– poprawa wytrzymałości i elastyczności mięśni, ścięgien, więzadeł
– zwiększenie zakresu ruchu stawów
– spadek ryzyka kontuzji
Poniżej przedstawiam niektóre ze wskazań oraz przeciwwskazań do stosowania masażu:
WSKAZANIA 1. przewlekłe choroby mięśniowo-szkieletowe | PRZECIWWSKAZANIA 1. ostre stany zapalne 9. zranienia 10. odmrożenia |