Zwariowane czy ciekawskie?
Badacze dowodzą, że przed udomowieniem większość koni była gniada, a rozwój różnorodności końskich maści jest jednym z efektów udomowienia. Bardzo prawdopodobne więc, że konie maści kasztanowatej wykazywały się większą odwagą od innych, dlatego też znalazły zastosowanie w hodowli w czasach niedługo po udomowieniu.
Jak dowodzą badacze, obiektywne badania nie potwierdzają mitu o nerwowym charakterze kasztanowatych koni. Jednak ponieważ konie tej maści są bardziej ciekawskie, częściej znajdują się w sytuacjach stresujących i nowych dla nich, dlatego w efekcie mogą sprawiać wrażenie bardziej płochliwych. Dodatkowo ciekawość i odwaga kasztanowatych koni może czasem okazać się ich dużą pewnością siebie i asertywnością, co może sprawiać wrażenie krnąbrności i trudności w treningu.
Ostatecznie naukowcy stwierdzili, że możliwe jest, że maść konia ma związek z charakterem, jednak nie ma żadnych naukowych argumentów popierających tezę, że kasztanowate konie są trudniejsze w treningu czy bardziej “szalone” od ich gniadych kolegów. Jednak aby potwierdzić te wnioski, konieczne będą dalsze badania, które potwierdzą (bądź nie!) teorię o związku maści i charakteru.
Anna Mędrzecka, Źródło: The relationship between coat colour phenotype and equine behaviour: A pilot study, autorzy: Jessica L. Finn, Bianca Haase, Cali E. Willet, Diane van Rooy, Tracy Chew, Claire M. Wade, Natasha A. Hamilton, Brandon D. Velie.
DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.applanim.2015.11.004