Jak zimą zaoszczędzić czas na stajennych pracach i zapewnić koniom ciepło w boksie? W niektórych stajniach nadal popularnym zimowym rozwiązaniem jest tworzony dla koni materac ze ściółki.
Materac ze ściółki
Tworzenie tzw. “materaca”, do którego najlepiej nadaje się słoma, polega na pozostawianiu zbitej słomy w boksie i codziennym usuwaniu tylko tej najbardziej zabrudzonej oraz odchodów. Z czasem niższa, ubita warstwa narasta, a każdego dnia przykrywa się ją cieńszą warstwą słomy czystej i suchej. Co jakiś czas cały obornik trzeba usunąć z boksu i rozpocząć “nadbudowywanie” od początku. Taki materac ze ściółki może zapewniać koniowi zimą więcej ciepła w boksie, a stajennym mniej pracy, ale ma zarówno zalety, jak i wady. Oto najważniejsze z nich.
Zalety:
- Przy tworzeniu materaca ze ściółki oraz podczas jego utrzymania na co dzień wybiera się tylko wierzchnią warstwę zabrudzonej słomy oraz odchody i rzadziej wymienia się całą ściółkę w boksie. Może to oznaczać oszczędność czasu przy zimowych pracach w stajni.
- Zastosowanie materaca może mieć też pozytywny wpływ na stajenne finanse – zazwyczaj zużycie słomy jest mniejsze.
- W stajniach, w których podłogi boksów nie są wyłożone specjalnymi matami, materac zapobiega spania lub stania przez konie na odsłoniętych partiach betonu.
- Niższa, ubita warstwa ściółki zapewnia dodatkowe izolację oraz ciepło.
Wady:
- Amoniak zgromadzony w niższej warstwie ściółkowego “materaca” może podrażniać koński układ oddechowy. Z tego względu rozwiązanie to nie jest wskazane w przypadku koni, które zmagają się z chorobami płuc i pozostałych części oddechowego układu.
- W przypadku małych i niskich stajni zastosowanie materaca w większości boksów może negatywnie wpływać na cyrkulację powietrza. To z kolei zazwyczaj oznacza szybszy rozwój rozwój bakterii.
- W boksie koni stojących na materacu kumuluje się więcej bakterii. Może więc nie sprawdzić się w przypadku zwierząt podatnych na niektóre schorzenia, np. choroby skóry czy też choroby kopyt.
- Stajnie, w których stosowany jest materac, wymagają regularnej dezynfekcji ze względu na zagrożenia takie jak np. rozwój roztoczy czy też robactwa.
MP