Konie mają podobne „wyrazy twarzy” do ludzi i szympansów. Może to być zaskakujące, w końcu nasze czaszki znacznie się od siebie różnią. Mimika koni została zbadana przez naukowców z uniwersytetu w Sussex.
Mimika koni:
Konie używają tych samych grup mięśni do zmiany wyrazu pyska w różnych sytuacjach społecznych co ludzie. Badania z 2015 roku opublikowane w „PLOS ONE today” porównują, jak ewolucyjnie różne gatunki używały mimiki twarzy w celach komunikacyjnych. I tak samo jest w przypadku koni. Obserwacja tego co dzieje się na pysku innego konia pozwala na komunikowanie się i odczytywanie emocji przekazywanych przez poszczególne grupy mięśni. The Equine Facial Action Coding System (EquiFACS) , czyli system mimiki pyska u koni opracowany został na podstawie badań Uniwersytetu w Portsmouth i Duquesne University. Zidentyfikowano 17 „jednostek działania” – dyskretnych zmian w pysku. U ludzi zidentyfikowano takich jednostek 27, u szympansów 13 i 16 u psów.
Konie posiadają dużo lepszy wzrok niż koty i psy domowe. Wcześniej przeoczono, jak ważna jest mimika koni w komunikacji i jak podobna jest ona do ludzkiej. Pomimo oczywistych różnic w strukturze czaszki, ich ekspresja była podobna w ruchach warg i oczu.
Badania przeprowadzono na podstawie nagrań, w jak najbardziej neutralnym i swobodnym dla koni środowisku. Miały one zidentyfikować, jakie są możliwości końskich mięśni pyska i jakie są ich naturalne wyrazy w różnych sytuacjach. Naukowcy początkowo założyli, że rasa tak bardzo nie podobna do ludzi będzie odznaczała się dość uproszczoną mimiką.
Poprzez rozwój EquiFACS stało się oczywiste, że konie z ich złożonymi i płynnymi systemami społecznymi mają również szeroki zakres ruchów pyska i dzielą się nimi z ludźmi i innymi zwierzętami. To też przyczynia się do stwierdzenia, że czynniki społeczne miały duży wpływ na rozwój wyrazów twarzy u różnych gatunków.
Źródło: Jen Wathan, Anne Burrows, Bridget M Waller , Karen McComb. EquiFACS: The equine Facial Actin Coding System. PLOS ONE, 5 sierpnia 2015
MZ