Zapotrzebowanie kona minerały nie jest bardzo duże, jednak minerały w końskiej diecie biorą udział w wielu istotnych funkcjach fizjologicznych. Jak kontrolować poziom tych składników podczas żywienia konia?
Minerały w końskiej diecie
Minerały odpowiedzialne są np. za przekaz energii, czyli przetwarzanie energii pochodzącej ze spalania paszy na energię, którą zwierzę może wykorzystać w pracy i codziennym funkcjonowaniu. Składniki te są też istotnym budulcem końskiego ciała – molekuł witaminowych, hormonóww oraz aminokwasów.
Tak samo istotne jak same minerały są też ich wzajemne proporcje. Poziom koncentracji minerałów wpływa bowiem na zdolność ich przyswajania oraz wykorzystanie innych składników odżywczych. Makroelementy – takie jak wapno, magnez, fosfor, sód czy potas – są potrzebne organizmowi w większych ilościach. Mikroelementy (jak miedź, cynk, mangan, jod, żelazo, selen) są niezbędne w znacznie mniejszych ilościach.
Jak sprawdzić, czy dostarczamy koniowi wystarczające dawki makro- i mikroelementów? Jeśli nasz wierzchowiec jest z natury chętny do pracy, a nagle staje się leniwy i ma problemy z koncentracją, może to oznaczać, że jego dieta jest zbyt uboga w minerały. Wówczas pomoże pasza typu “balancer”, która uzupełni niedobory i pozwoli na lepsze wykorzystanie energii bez konieczności dodawania do diety dodatkowych kalorii. Podobnie jak niestaranna praca, niepokojącym sygnałem sugerującym niedobory mineralne mogą być brzydkie i pękające kopyta lub niezadowalający wygląd i słaby stan końskiej sierści.
Objawy różnego rodzaju niedoborów to zazwyczaj:
- spadek masy ciała
- gorsza forma fizyczna
- zbyt duża pobudliwość, problemy z koncentracją
- zła jakość kopyt i sierści
- jedzenie ziem, lizanie ścian
Trudno jest oczywiście samemu ocenić, którego ze składników brakuje naszemu koniowi. O pomoc można poprosić specjalistę (weterynarza lub końskiego dietetyka). Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie konia w suplement bądź lizawkę bogatą we wszystkie składniki, które powinniśmy dostarczać naszemu rumakowi. Podczas wyboru weźmy jednak pod uwagę, jaki jest skład pozostałych elementów diety, aby nie przedawkować niektórych składników!
Współcześnie uważa się, że samo karmienie naturalnie może nie wystarczyć, jeśli chodzi o zapewnienie koniowi pełnego dostępu do minerałów. Jest więc możliwe, że zwierzę wygląda dobrze, ale ma pewne niedobory. Sprawdź to z weterynarzem lub końskim dietetykiem i zadbaj, aby dieta twojego wierzchowca była pełnowartościowa.
ADM