Gojenie ran na końskich kończynach nie jest łatwe. Może trwać wiele czasu i wymaga od nas ciągłej uwagi. Stosujemy różnego rodzaju balsamy, aerozole czy nawet opatrunki biologiczne, które mają pomóc w szybszym zagojeniu się rany. Tymczasem naukowcy z Australii postanowili przypomnieć o pewnym mniej znanym specyfiku i wzmocnić dowody na jego skuteczne działanie. Jak udowodnili miód Manuka w leczeniu ran u koni może być bardzo pomocny.
Miód Manuka
Albert Tsang z Uniwersytetu w Sydney, wydziału Weterynarii podczas American Association of Equine Practitioners Convention zaprezentował wyniki swoich badań nad wpływem miodu Manuka na przyspieszenie procesu gojenia ran kończyn u koni.
„Miody Manuka wytwarzane są przez pszczoły na terenie Nowej Zelandii, są jednorodne, czyli pochodzą jedynie z kwitnących krzewów Manuka. Ten typ miodu ma działanie antybakteryjne i immunomodulujące, ostatnie badania wspierają stosowanie miodu Manuka w leczeniu ran kończyn, szczególnie ich dolnych partii, u koni. Rany kończyn stwarzają duże wyzwanie w skutecznym i nawet ekonomicznym leczeniu.” – mówi badacz.
Składnikiem, który jest odpowiedzialny za wyjątkowe właściwości miodów Manuka jest MGO, a właściwie jego stężenie w danym miodzie. MGO jest skrótem od methylglyoxal. Występuje co prawda nie tylko w miodach Manuka, jednak to stężenie jest kluczowe dla właściwości danego miodu. Methylglyoxal to związek organiczny należący do grupy aldehydów, który powstaje podczas glikolizy – przenikania glukozy do komórek ciała i przekształcania jej na energię. W europejskich miodach wynosi on między 1 a 10 mg/kg. Podczas gdy miody Manuka mogą mieć go od 100 mg/kg do powyżej 830 mg/kg! To właśnie stężenie MGO świadczy o jakości miodu, dlatego też ceny są od niego uzależnione. Miód ten nie należy do najtańszych, za 250g miodu MGO 550+ trzeba zapłacić ok. 200 zł.
Miód Manuka w leczeniu ran u koni
Aby sprawdzić jak miód Manuka wspomoże proces gojenia ran Albert Tsang wraz z zespołem badawczym stworzyli rany skóry o powierzchni 2,5 cm2 na ośmiu końskich kościach śródstopia. Następnie stosowali do ich leczenia miód Manuka w stężeniach MGO 80 mg/kg i MGO 830 mg/kg, miód wielokwiatowy i roztwór soli fizjologicznej, jako próba kontrolna.
Badanie pokazało, że miód Manuka o stężeniu MGO 830 mg/kg przyspieszył proces gojenia, który trwał 90 dni. Rany traktowane miodem wielokwiatowym wyleczone zostały w 100 dni. Natomiast te przemywane roztworem soli fizjologicznej goiły się w 102 dni.
Tsang jednak zauważył, że kliniczne efekty leczenia ran, które powstają naturalnie i były zanieczyszczone, mogą być nawet lepsze niż te zaobserwowane w przeprowadzonym badaniu. Jednak przyczyna tej różnicy nie jest jeszcze dla naukowców jasna.
Kolejnym etapem badań będzie izolacja bioaktywnych substancji miodu Manuka w celu dalszej poprawy procesu gojenia ran u koni.
Źródło: https://ripehosting.blob.core.windows.net/anzcvs-prod-media/1950/2016-anzcvs-equine-chapter-proceedings-final.pdf, tekst: Małgorzata Zbierska