Molibden w diecie koni – to nie jest coś, o czym koniarze często rozmawiają. A jednak jest ważny w codziennym żywieniu, gdyż pomaga budować materiał genetyczny tych zwierząt. Choć jest ważny, naukowcy nie do końca rozpoznali jego zapotrzebowanie u koni.
Molibden w diecie koni
Molibden jest komponentem niektórych enzymów, które z kolei biorą udział w metabolizmie puryny. Te natomiast pomagają budować kwas deoksyrybonukleinowy i kwasy rybonukleinowe, tj. DNA i RNA. Mimo, że jest tylko pomocą w budowaniu materiału genetycznego jest ważnym składnikiem, którego nie może zabraknąć.
Naukowcy nie opracowali dokładnych dawek, jakie powinien przyjąć dziennie koń. Pasza zawiera średnio od 0.3 do 8 miligramów molibdenu na kilogram suchej masy. Trawy, które rosną na skałach łupkowych, granitach, terenach zanieczyszczonych kiedyś substancjami przemysłowymi mogą zawierać do 200 miligramów na kilogram suchej masy. Rośliny rosnące na terenach piaszczystych natomiast wykazują mniejszą zawartość molibdenu. Badania wykazały także, że pasze objętościowe zawierają więcej molibdenu od warzyw.
Niedobór i nadmiar molibdenu
Nie wykryto przypadków z niedoborem molibdenu u koni. Jednak u innych ssaków niedobór powoduje zahamowanie wzrostu. Pytaniem jest czy brak znanych przypadków wśród koni jest wynikiem nieprzeprowadzania badań pod tym kątem, czy ich niskim zapotrzebowaniem i brakiem zagrożenia niedoborem.
Mimo, że niedobór zdaje się nie dotyczyć koni to nadmiar może stanowić już problem. Za dużo molibdenu w końskiej diecie może zaburzyć wchłanianie miedzi. Molibden wchłaniany jest w jelicie cienkim, a nadmiar wydalany jest wraz z moczem.
Podaje się, żę najwyższą dawką nie wpływającą na organizm konia negatywnie jest przyjmowanie ok. 5 miligramów Mo na kilogram suchej masy przyjmowanego pokarmu. Każda dawka powyżej 5 miligramów zaczyna wpływać na wchłanianie miedzi przez koński organizm. To z kolei powoduje dalsze problemy.
Badania prowadzone na innych dużych ssakach wykazały, że spożycie miedzi do molibdenu powinno wynosić nie mniej niż 4:1, aby minerał wchłaniał się prawidłowo. Jednak dokładne określenie tego stosunku u koni pozostaje w kwestii przyszłych badań.
Chociaż dokładna minimalna dawka jest nieznana, naukowcy mówią, że zbilansowana dieta oparta na dobrej jakości produktach zapewnia odpowiednie dawki molibdenu dla prawidłowego funkcjonowania końskiego organizmu. Najważniejszym jest skupienie się na dostarczeniu wszystkich minerałów w odpowiedniej ilości.
Źródło: Lewis, L.D. 1996. Minerals for horses. [w:] Feeding and care of the horse. Lippincott Williams & Wilkins, Media, PA. str 19-41; National Research Council. 2005. Mineral Tolerance of Animals, National Academies Press, Washington, DC. MZ