Historic England – czy będą kolejne wpisy końskich nagrobków?
Historic England wspomina –„Wiadomość o śmierci Blackiego obiegła całą Wielką Brytanię i pojawiła się na okładkach wielu gazet. Od małej lokalnej Liverpool Daily Post po Gloucester Citizen, Portsmouth Evening News i Dundee Evening Telegraph”.
Koń pogrzebany został na cmentarzu przy Higher Road w Halewood. Brytyjski urząd konserwatorski dodaje, ze nagrobek został wpisany na specjalną listę, w ramach obchodów 100-lecia zakończenia wojny. Nagrobek Blackiego ma być jednym z 2500 obiektów upamiętniających wojnę, które zostaną objętych ochroną w ciągu kolejnych pięciu lat.
Organizacja charytatywna War Horse Memorial ma zamiar odsłonić w przyszłym roku swój własny pomnik upamiętniający konie biorące udział w wojnach. Dodają jednak, że według nich decyzja o ochronie nagrobka była mocno spóźniona.
„Niedługo minie sto lat od zakończenia I wojny światowej. Dostrzeżenie, jak ważną rolę konie pełniły podczas wojny, jest więc bardzo opóźnione. Jednak nie chcemy narzekać, lepiej późno niż wcale. Ochrona nagrobka Blackiego pozwoli trochę poprawić tę sytuację” – mówi dyrektor War Horse Memorial, Alan Carr.
Historic England wspomina, że na terenie wysp jest jeszcze wiele nagrobków koni, które brały udział w wojnach, jednak na pewno w najbliższych latach nie będą mogli dopisać nawet jednego do listy obiektów chronionych. Obecnie w Wielkiej Brytanii jest prawie 400 tysięcy obiektów zabytkowych chronionych prawem i według Historic England „99% mieszkańców mieszka w odległości mili od zabytkowego budynku lub miejsca”.
Tekst: Małgorzata Zbierska