Mimo swoich rozmiarów, konie są niestety bardzo podatne na wszelkiego rodzaju choroby i niedyspozycje. Wśród wszystkich medycznych nieszczęść pięć z nich dotyka ich najczęściej. W każdym z tych przypadków należy skonsultować stan konia z weterynarzem i pod jego nadzorem podjąć odpowiednie leczenie. Poznaj najczęstsze końskie choroby.
Najczęstsze końskie choroby
Kolka– to zmora każdego właściciela konia, to wspólna nazwa dla wszelkich problemów i niedrożności w końskim przewodzie pokarmowym. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jej typowe objawy to utrata apetytu, nerwowe oglądanie się na boki, osowiałość i tarzanie się. Często towarzyszy temu obfite pocenie i brak odgłosów pracy końskich jelit. Powody mogą być różne – od nagłej zmiany diety, złej jakości jedzenia, przez duży stres aż po wrzody żołądka.
Ochwat – to nic innego jak ostre aseptyczne zapalenie tworzywa kopytowego. W przewlekłej fazie może powodować rotację kości kopytowej. Niestety wciąż do końca nie wiadomo jaki jest dokładny mechanizm powstawania ochwatu ani nie opracowano jednej skutecznej metody leczenia. Utrudnia to m.in. fakt, że może mieć on różne przyczyny. Wśród nich jest złe żywienie (ze zbyt dużą ilości węglowodanów), spożycie toksycznych roślin, nieprawidłowe werkowanie kopyt i urazy, zaburzenia hormonalne oraz choroby zakaźne. Ochwatowi najczęściej towarzyszy niechęć do poruszania się, nienaturalna pozycja ciała (koń przysiada na zadzie i wyciąga przed nogi przed siebie), kulawizna a także gorączka.
Kulawizna – pod tym terminem kryje się cały wachlarz problemów z końskim układem ruchu. Przyczyną mogą być problemy ze ścięgnami, mięśniami, kośćmi a także urazy kopyt lub znajdujące się w ich podeszwie ciało obce. Zdarza się, ze jest także objawem zakażenia tkanek. Jeżeli uraz jest świeży a miejsce jego występowania jest gorące lub opuchnięte należy je natychmiast schłodzić. Jeżeli kulawizna długi się utrzymuje świadczy o poważniejszych problemach z końskim układem ruchu.
Choroby układu oddechowego – stajnia nie jest najlepszym miejscem dla końskich płuc – kurz, pył i roztocza znajdujące się w powietrzu nie mają dobrego wpływu na układ oddechowy. Przyczyną problemów z drogami oddechowymi bywają także wirusy, grzyby oraz alergie. Najczęstszym objawem problemów jest kaszel, któremu może towarzyszyć wydzielina z nosa. Wśród chorób, które najczęściej atakują końskie drogi oddechowe jest końska grypa, zapalenie oskrzeli (które zaniedbane może przejść w fazę przewlekłą , czyli RAO) i wszelkiego rodzaju infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym.
Gruda – niepozorne krostki nieleczone mogą prowadzić do poważnych obrzęków a nawet kulawizny. Gruda to zakażenie skóry najczęściej o podłożu bakteryjnym, które występują najczęściej w okolicach piętek, i pęcin i powoduje jej bolesne pękanie. Może się pojawić w wyniku spadku odporności spowodowanego stresem lub chorobą. Wpływ na jej pojawienie się mają także nieodpowiednie warunku takie jak błotniste padoki oraz mokra i niesprzątana ściółka.
Tekst: Judyta Ozimkowska