Wrzody żołądka u koni to bardzo poważna sprawa, której w żadnym wypadku nie należy ignorować. Dlatego warto wiedzieć skąd się biorą, jakie są powody wrzodów u koni i jakie objawy powinny nas zaniepokoić.
Powody wrzodów u koni
Nieleczone wrzody u koni mogą prowadzić do kolek i problemów z układem pokarmowym. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do perforacji ścian żołądka, które zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzęcia. Dlatego warto wiedzieć, skąd się biorą wrzody i co powinno nas niepokoić. Tym bardziej, że w początkowym stadium ich objawy nie są jednoznaczne i bywają mylone z innymi dolegliwościami.
Same wrzody są, najprościej rzecz ujmując, uszkodzeniami występującymi na ścianie żołądka. Powstają one w skutek kontaktu jego błony śluzowej z sokami żołądkowymi. W naturze wierzchowce dostarczają sobie pożywienie przez około 16 godzin na dobę. Wytwarzana dzięki temu ślina, trafiając wraz z pokarmem do żołądka, ma działanie neutralizujące jego PH i zapobiega jego uszkodzeniom oraz podrażnieniom. Niestety, sposób karmienia koni trzymanych w stajni zazwyczaj nie ma wiele wspólnego z naturalnym rytmem posiłków u ich dziko żyjących krewnych. Bardzo często wierzchowce muszą zadowolić się trzema posiłkami dziennie. Bez ochronnego działania śliny koński żołądek jest więc narażony na działanie kwasów żołądkowych przez większość doby.
Problemem jest także zawartość posiłków. W diecie dzikich koni przeważa pasza objętościowa – trawa, siano i tym podobne. W idealnym świecie powinny one być do stałej dyspozycji także udomowionych wierzchowców. Niestety ,zdarza się, że zamiast tego końskie posiłki składają się w przeważającej części z paszy treściwej, a objętościowa jest tylko dodatkiem. Zdarzają się nawet osoby, którzy, chcąc odchudzić konia, ograniczają mu siano, a nawet słomę. W efekcie koński żołądek staje się bardzo wrażliwy i z czasem powierzchni jego ścian mogą zacząć tworzyć się wrzody. Ich powstawaniu sprzyjają także przedłużające się głodówki.
Na powstawanie wrzodów mają także wpływ sytuacje stresowe takie jak: częsty transport, brak kontaktu z innymi końmi lub tez wyczerpujące treningi. Występowaniu omawianej przypadłości mogą sprzyjać również niektóre leki przeciwzapalne, które powodują zaburzenia w ukrwieniu ścian żołądka.
By zminimalizować ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka u naszego konia, warto zapewnić mu całodobowy dostęp do siana. Pasza objętościowa jest tutaj na wagę złota. Dobrze jest także podzielić naszemu koniowi pasze na mniejsze porcje, by niepotrzebnie nie obciążać jego żołądka. W miarę możliwości warto także zapewnić naszemu podopiecznemu warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Towarzystwo innych koni, przebywanie na wybiegach lub pastwisku i stały dostęp do paszy objętościowej pomogą nam w utrzymaniu końskiego żołądka w dobrej kondycji.
Tekst: Judyta Ozimkowska