Malutkie nasionka uznawane za superfood, są nasionami Salvia hispanica L., czyli szałwii hiszpańskiej. Zyskują od dłuższego czasu popularność w diecie ludzi na całym świecie, ale czy zwróciliście uwagę na to, że można ją spotkać także w produktach żywieniowych dla koni?
Nasiona chia dla koni – co warto o nich wiedzieć?
Mają około jednego milimetra średnicy, ich niepozorny rozmiar kryje w sobie wiele dobrego. Prawie 42% błonnika, 30% tłuszczu, 20% białka, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Zawierają dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas alfa-linolenowy (ALA) – omega 3, i kwas linolowy (LA) – omega 6. A co ważne z punktu żywienia koni ich stosunek jest podobny do tego, który zawiera trawa pastwiskowa 3: 1 omega 3 do 6. Wysoki poziom Omega-3 w nasionach chia ma pozytywny skutek – zmniejsza stan zapalny, który jest wywoływany m.in przez nadmiar kwasów omega 6.
Przeciwutleniacze – kwas chlorogenowy, kwas kawowy, mirycetyna i kwercetyna naturalnie występujące w nasionach chia, aby chronić ich kwasy tłuszczowe przed jełczeniem. W ciele konia działają neutralizując szkodliwe wolne rodniki, zmniejszając w ten sposób ból, stany zapalne i podatność na choroby.
Kwas kawowy jest rodzajem polifenolu występującego w roślinach i jest znany ze swoich właściwości przeciwutleniających i zdolności do zmniejszania stanu zapalnego. Kwercetyna Jest to biologicznie aktywnym flawonoidem, który współpracuje z witaminą C. Skutecznie zmniejsza stany zapalne występujące podczas reakcji alergicznych, ale chroni również przed chorobami serca i nowotworami.
Nasiona Chia wspierają dietę wymagającą małej ilości w węglowodanów niestrukturalnych (NSC), kóra wykorzystywana jest w leczeniu koni z np. insulinoodpornością czy chorobą Cushinga. Omega-3 i przeciwutleniacze oferowane przez nasiona chia zmniejszają powstawanie wolnych rodników, tym samym przeciwdziałając skłonności i ciężkości choroby.
Charakterystyczny dla nasion jest śluz roślinny, który występuje w tkankach niektórych roślin. To on sprawia, ze po zalaniu nasion wodą powstaje specyficzny żel, dzięki czemu często nasiona dodaje się do deserów wykorzystując tą właśnie właściwość.
Wykorzystywane są w diecie koni przy kontroli ich wagi, w łagodzeniu bólu mięśni i stawów, profilaktyce kolki, wspomagają układ oddechowy i skórę koni przy alergiach, wspierają leczenie chorób metabolicznych, a także stanów zapalnych, chorób zwyrodnieniowych i in.
Koń o masie 500 kg dobrze sobie radzi z ¼ szklanki do ½ szklanki nasion chia dziennie, tj. odpowiednio około 50 do 100 gramów. Większe dawki mogą być podawane w celach leczniczych. Najlepiej dolewaj do nich wodę i pozwól im trochę się namoczyć przed karmieniem, jednak nie muszą być namoczone i mogą być podawane także sucho lub z innymi dodatkami. Na rynku znajdziesz także wiele produktów z dodatkiem chia. Pamiętaj, że jakiekolwiek zmiany w żywieniu swojego konia należy konsultować ze specjalistą lub weterynarzem.