To jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt na całym świecie, ale niewiele osób wie, że wyróżnia je nie tylko umaszczenie. Sprawdź, czy te niezwykłe fakty o zebrach będą dla ciebie niespodzianką!
Niezwykłe fakty o zebrach
- Istnieją aż 3 gatunki zebry: zebra stepowa, pręgowana i górska. To jednak nie koniec! Zebry stepowe można podzielić na 6 podgatunków, a zebry górskie – na 2.
- Zebry są szybsze, niż mogłoby się to wydawać. Galopując po równinach, na których żyją, mogą osiągnąć prędkość nawet 65 km/godzinę. To dokładnie tak szybko jak jeden z ich największych wrogów, czyli lew. Młode, nowo narodzone zebry są gotowe do szybkiej ucieczki już po kilku godzinach od narodzin.
- Czy zebry są czarno-białe czy biało-czarne? To pytanie zadawano sobie od dawna. Na początku sądzono, że zebry są białe w czarne paski, ponieważ niektóre z tych zwierząt miały białe brzuchy. Co innego wykazały jednak badania embriologiczne. Zebry tak naprawdę są czarne, a białe są ich paski i odmiany (np. te na brzuchu).
- Paski zebry doskonale służą jako kamuflaż – przed ludzkim okiem raczej się nie ukryją, ale przed oczami owadów już tak. Dzieje się tak dlatego, że paski zebry nie odbijają światła w taki sam sposób jak sierść o jednolitym kolorze. W przypadku dwukolorowego umaszczenia zebry dochodzi do połączenia dwóch rodzajów odbijania światła. To właśnie dzięki tym sprzecznym sygnałom owady są zdezorientowane oraz trudniej im dostrzec potencjalny cel. Właśnie dlatego latem zakładamy koniom derki w czarno-białe paski!
- Ale paski zebry to nie jedynie kamuflaż! Niewiele osób wie, że odgrywają one istotną rolę także podczas upałów. Szacuje się, że nietypowe umaszczenie zebry “odbija” aż 70% ciepła, zapobiegając tym samym przegrzaniu się zwierzęcia w afrykańskim słońcu.
- Paski zebry są dla tych zwierząt dokładnie tym samym co dla ludzi linie papilarne na palcach. Być może ciężko w to uwierzyć, ale każda zebra ma na swojej skórze niepowtarzalny czarno-biały wzór. Między innymi dzięki niemu źrebięta rozpoznają swoje matki.
- Zebry sypiają podobnie jak konie – tylko wtedy, kiedy grupa zapewnia im bezpieczeństwo. Na wolności jest to oczywiście o wiele ważniejsze niż na ogrodzonym stajennym padoku, ale schematy zachowań pozostają te same. Zebry najczęściej śpią na stojąco, ponieważ – tak jak naszym wierzchowcom – pozwala im na to układ ustaleniowy.
- Na sawannie zebry co roku pokonują aż… 1800-mil! Ich podróże pomiędzy Parkiem Narodowym Serengeti w Tanzanii a kenijskim Masai Mara są bardzo niebezpieczne, ale też konieczne. Zebry (podobnie jak inne żyjące tam zwierzęta) muszą bowiem dostać się do wodopoju.
- Przywykliśmy do tego, że zebry są czarno-białe, ale… zdarzają się wyjątki! Niektóre z nich bywają brązowo-białe lub nawet beżowo-białe, a dzieje się tak na skutek tego, że zebry także mogą cierpieć na albinizm. Nazywa się je wówczas złotymi zebrami.
- Na wolności stada zebr chętnie pasą się w towarzystwie… strusi. Te ogromne, silne i groźne ptaki mają bardzo dobry wzrok, z kolei zebry świetny słuch. Dodatkowo zebry w stadzie zapewniają doskonały kamuflaż. Ich pasy są tak mylące, że drapieżnikom ciężko wyłonić spośród nich pojedyncze osobniki.
Magdalena Pertkiewicz